Przędziorki w sadzie - jak je zwalczyć?

Zastanawiasz się, jak zwalczyć przędziorka w swoim sadzie? Przeczytaj nasz artykuł i znajdź rozwiązanie swojego problemu.

Co to są przędziorki?

Przędziorki są to małe pajączki, które mogą mieć żółtą, zieloną, pomarańczową lub brązową barwę. Ich kolor zależny jest od pory roku, etapu rozwoju oraz płci. Atakują one drzewa owocowe, takie jak jabłonie, a także krzewy. Roztocza te żywią się sokiem roślinnym z blaszki liści, co powoduje ich obumieranie.

Jeżeli zauważysz niepokojące zmiany na liściach, które są charakterystycznym objawem pojawienia się przędziorków, warto najpierw upewnić się co do ich obecności i dokładnej liczebności.

Panujące zimą warunki pogodowe sprzyjają dobremu przetrwaniu tych szkodników, dlatego tak ważne jest, aby wczesną wiosną zwrócić uwagę na to, czy oby na pewno nie występują w sadzie. W sprzyjających warunkach ich liczba i szkodliwość mogą gwałtownie wzrosnąć, realnie zagrażając plonom.

Jak pozbyć się tych szkodników?

Jeżeli chcesz pozbyć się skutecznie tych szkodników ze swojego sadu wybierz sprawdzony produkt, jakim jest XAPIRO 05 SC, czyli akarycyd w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Koncentrat ten nie wywiera negatywnego wpływu na organizmy pożyteczne czy samą uprawę jabłoni.

Środek, jakim jest XAPIRO 05 SC zwalcza larwy oraz osobniki dorosłe przędziorków, ograniczając ich proces oddychania. Może on być stosowany po zaobserwowaniu wystąpienia szkodnika w okresie od fazy, kiedy owoc osiągnie wielkość do 20 mm do momentu, kiedy uzyska połowę swojej typowej wielkości (BBCH 72-75).

Opryskując rośliny wybranym preparatem należy zwrócić uwagę na dokładne pokrycie cieczą użytkową także dolnej strony liścia, gdzie najczęściej występują te szkodniki. Bardzo ważne jest, aby nie stosować środka przeciwko przędziorkom przed spodziewanym deszczem.

Ponadto zgodnie z Dobrą Praktyką Rolniczą, w celu uniknięcia uodpornienia przędziorków na fenpiroksymat zaleca się stosowanie środków zawierających inne substancje aktywne np. olej parafinowy (Akarol 770 EC). Odpowiednie wykonanie oprysku nie gwarantuje jednoznacznego pozbycia się wszystkich przędziorków, dlatego czasem warto powtórzyć ten zabieg, jeżeli zaobserwujemy ich ciągłą obecność w sadzie.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje umieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na stosowne zwroty i symbole ostrzegawcze umieszczone na etykietach produktów.

AUTOR: Dział Rejestracji Synthos AGRO

Komentarze  

+7 #1 Ekonom 2023-04-08 14:25
Jak rozumiem ten olej tylko zalepia przędziorki a dla innych owadów i pajęczaków jest selektywny

Znowu bajki jak z orkanem

Czy was tam w tym synthosagro nie stać na zatrudnienie kogoś kompetentnego???

Za co ten sołowow wam tam płaci???
Cytować

Powiązane artykuły

X