Zwójkówki – groźne, ale do pokonania

W niektórych sezonach zwójki są prawdziwym utrapieniem. To grupa szkodników obejmująca kilka gatunków, które różnią się między sobą np. wrażliwością stadiów rozwojowych, terminem uszkadzania owoców itp, stąd konieczne jest właściwe określenie, z jaką dokładnie zwójkówką mamy do czynienia i odpowiednie dobranie terminu jej zwalczania. Podstawową trudność w ochronie przed tą grupą szkodników stawowi właśnie wielość gatunków i trudności z ich rozpoznaniem.

Warto zauważyć, że dawniej najgroźniejsza była zwójka bukóweczka, obecnie uszkodzenia powoduje najczęściej zwójka siatkóweczka. Integrowana Produkcja kładzie nacisk na ocenę zagrożenia przez poszczególne gatunki szkodników. Wiosną próg wynosi 10 zwójek na 200 rozet liściowych, a później – 10-12 zwójek na 400 pędów. Po kilku latach obserwacji wiadomo już, jakie zwójki dominują w sadzie, ale mimo to poszukujemy także gatunków dotąd rzadziej odnotowywanych poprzez częste lustracje sadu, także latem i przed zbiorem. W ocenie mogą są pomocne pułapki feromonowe do odłowu samców.

zwojka rozoweczka ewelina wiacekZwalczanie odbywa się po przystosowaniu schematów ochrony i zaleceń do konkretnego sadu. Wyodrębnia się trzy newralgiczne terminy:

a./ wiosną, zazwyczaj w okresie zielonego i różowego pąka, większość zwójkówek z pokolenia zimującego może być zwalczona jednym skutecznym zabiegiem. W przypadku jednak, gdy lustracje wykażą obecność zwójkówek także po kwitnieniu, np. zwójki różóweczki, można rozważać dodatkowy zabieg chemiczny.

b./ latem, w czerwcu i lipcu pojawia się pierwsze pokolenie zwójek siatkóweczki i bukóweczki. Warto użyć pułapek feromonowych, podobnie jak wcześniej, w celu określenia wielkości zagrożenia przez te szkodniki. Często udaje się połączyć ochronę przed zwójkami ze zwalczaniem owocówki jabłkóweczki. Niekiedy konieczne są dwa zabiegi w tym okresie. Pokolenia letnie uszkadzają owoce, dlatego tak ważne jest zwalczanie szkodników w tym okresie.

c./ jeśli w pułapki feromonowe w sierpniu i wrześniu będzie się odławiać dużo zwójek, to znaczy że albo presja z ich strony w tym sezonie jest bardzo duża, albo nie do końca udało nam się zwalczyć te szkodniki wcześniej. W okresie przedzbiorczym należy niezwykle uważnie dobierać insektycyd ze względu na dojrzewające owoce. Mamy wiele preparatów o wysokiej skuteczności w zwalczaniu tej grupy szkodników, które należy rotować, aby nie wykształciła się odporność.

Zachęcamy do zapoznania się z charakterystyką poszczególnych gatunków i środkami ochrony do ich zwalczania w zakładce „Szkodniki”.

Powiązane artykuły

Skąd parch w sadzie?

Kluczowy moment sezonu

Sadownicy polują

X