Odchwaszczanie w sadach wiosną

 

Chwasty w sadach stanowią uporczywy problem dla każdego sadownika. Duże zachwaszczenie w sadzie powoduje konkurencję niepożądanych roślin z drzewami owocowymi o światło, wodę oraz składniki pokarmowe. Chwasty obecne w sadach stanowią szczególne niebezpieczeństwo w okresie kwitnienia drzew owocowych. Zazwyczaj termin kwitnienia drzew owocowych pokrywa się z terminem kwitnienia chwastów. Bardzo często chwasty okazują się bardziej atrakcyjne dla owadów zapylających niż kwiaty drzew owocowych – ze względu na swoją intensywną woń oraz mocniejsze zabarwienie płatków kwiatów. Obecność chwastów i ich konkurencja z drzewami owocowymi przekłada się na obniżenie ilości oraz jakości plonu, dlatego bardzo ważnym jest zapewnienie skutecznej ochrony w naszych sadach.

O zwalczanie chwastów należy zadbać jeszcze w okresie jesiennym. Wegetacja roślin w okresie jesiennym jest znacznie wolniejsza, co pozwala na szybsze i łatwiejsze zwalczanie chwastów metodami chemicznymi.
Z różnych względów jednak jesienne odchwaszczanie w sadach często zostaje pominięte, dlatego ważnym aspektem jest skuteczna walka z chwastami w okresie wiosennym. Należy dokładnie przemyśleć termin wykonania zabiegów i w żadnym przypadku nie dopuścić do kwitnienia chwastów.

Warunkiem prawidłowego i bezpiecznego zastosowania herbicydów jest znajomość gatunków oraz biologii wzrostu chwastów obecnych w sadzie. W sadach występuje około 30 różnych gatunków chwastów jednoliściennych oraz dwuliściennych. Do najbardziej powszechnych chwastów obecnych w sadach należą: gwiazdnica pospolita, fiołek polny, przytulia czepna, rośliny rumianowate, skrzyp polny, mniszek pospolity, komosa biała, tasznik pospolity oraz inne. Szczególnie niebezpiecznym oraz powszechnie występującym chwastem jest mniszek pospolity. W okresie kwitnienia jest on szczególnie atrakcyjny dla pszczół ze względu na intensywne żółte zabarwienie, a okres jego kwitnienia trwa zazwyczaj od kwietnia do maja.

Do zwalczania chwastów w sadach możemy stosować herbicydy doglebowe, a także, co częściej jest praktykowane, herbicydy dolistne. Środki dolistne zazwyczaj aplikowane są na przełomie kwietnia oraz maja, a także w okresie czerwca oraz lipca. Powszechnie stosowanymi herbicydami dolistnymi są środki ochrony roślin zawierające glifosat. Zastosowanie preparatów na bazie tej substancji aktywnej budzi wiele kontrowersji, jednak dotychczas pozostaje on niezastąpionym środkiem na prawie wszystkie chwasty. Dodatkową zaletą preparatów na bazie glifosatu jest szybka jego biodegradacja oraz niskie zagrożenie dla środowiska.

Na rynku obecne są również preparaty, zawierające inne substancje czynne, które nie są alternatywą dla glifosatu, lecz jedynie jego uzupełnieniem. Do tych substancji możemy zaliczyć MCPA, 2,4-D, które wykazują działanie podobne do auksyn – naturalnych hormonów roślinnych. Do herbicydów, które są stosowane w sadach możemy zaliczyć również środki na bazie kwasu pelargonowego, fluazyfopu lub fluroksypyru. Zabiegi herbicydowe należy wykonać jedynie pod koronami drzew w pasach herbicydowych.

W walce z chwastami w sadach skutecznym środkiem jest ORKAN 350 SL. Środek ten jest herbicydem stosowanym nalistnie o szerokim spektrum działania na jednoroczne i wieloletnie chwasty jednoliścienne i dwuliścienne w sadach drzew ziarnkowych i pestkowych. ORKAN 350 SL jest środkiem o systemicznym (układowym) mechanizmie działania, polegającym na jego pobieraniu przez liście rośliny, a następnie transportowaniu do podziemnych części roślin – korzeni oraz rozłogów, co w konsekwencji prowadzi do zahamowania wzrostu i rozwoju chwastów.  W skład tego preparatu wchodzą dwie substancje aktywne– glifosat oraz MCPA. Glifosat jest substancją czynną o nieselektywnym charakterze działania, dzięki czemu ma szerokie spektrum zwalczania chwastów. Głównym mechanizmem jego działania jest hamowanie aktywności syntazy 5-enolopirogroniano-szikimo-3 fosforanu (EPSPS), związanej z biosyntezą aminokwasów, a także jego wpływ na zaburzenie procesu fotosyntezy. MCPA natomiast należy do substancji czynnych o działaniu inhibitorów wzrostu i rozwoju roślin, określanych mianem regulatorów wzrostu.

ORKAN 350 SL jest stosowany w sadach jabłoniowych, ale również może być używany w uprawach i zastosowaniach małoobszarowych: gruszy, wiśni, czereśni, śliwy, brzoskwini oraz moreli. Środek ten pozwoli skutecznie zwalczyć takie chwasty, jak: chwastnica jednostronna, gwiazdnica pospolita, komosa biała, starzec zwyczajny, tasznik pospolity, wiechlina roczna, bodziszek drobny, mniszek pospolity, perz właściwy, powój polny, rdest ptasi, skrzyp polny, ślaz zaniedbany oraz wierzbownica gruczołowata.

Pierwsze objawy działania środka na chwasty widoczne są już po 7-14 dniach od wykonania zabiegu, całkowite zamieranie chwastów następuje natomiast po około 30 dniach. Podczas zastosowania środków ochrony roślin należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności oraz dokładnie zapoznać się z etykietą. Opryskiwanie powinno być wykonane w warunkach oraz terminie, który zapewni osiągnięcie maksymalnej skuteczności preparatu. W czasie aplikacji preparatu chwasty nie powinny być pokryte rosą, a zabieg najlepiej wykonać w godzinach wieczornych, również ze względu na owady pożyteczne.

ORKAN 350 SL na rynku również jest dostępny pod drugą nazwą handlową SPRINTER 350 SL.

 

Odpowiedzialny producent Synthos AGRO ostrzega: ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na stosowane zwroty i symbole ostrzegawcze umieszczone na etykietach produktów. 

 

Autor: Mariya Halka – Specjalista ds. Rejestracji Synthos AGRO

Komentarze  

+1 #4 Sadownik 2020-04-30 10:27
Stomp działa około 3 miesięcy i tu jest problem, drugi kwestia wilgotności gleby , trzeci brak zachwaszczenia.Stomp staram się stosować w młodszych nasadzeniach, na kwaterach gdzie dużym problemem jest komosa i chwastnica(tzw dzikie proso).W zeszłym sezonie nie było warunków, teraz jeśli popada w pt(tak wróżą Indianie) to będę pryskał.Wykonywałem zabieg jesienny i są kwatery gdzie obecnie jest niewiele chwastów, zastosuję go łącznie z MCPA , bo jednoliściennych teraz jeszcze nie mam.
Cytować
0 #3 Roman 2020-04-29 19:33
Cytuję Waldemar Putin:
Cytuję starej daty:
Chętnie przeczytałbym jakie to jeszcze herbicydy doglebowe nam pozostały. Bo to, że te oparte na simazynie odpadają, to powszechnie wiadomo.


Stomp Aqua z pendimetaliną chyba można w sadach doglebowo


Doglebowe można...na wilgotną pozbawiona chwastów glebę..

Znajdź mi takie warunki w tym roku.dziekuje
Cytować
-1 #2 Waldemar Putin 2020-04-29 17:06
Cytuję starej daty:
Chętnie przeczytałbym jakie to jeszcze herbicydy doglebowe nam pozostały. Bo to, że te oparte na simazynie odpadają, to powszechnie wiadomo.


Stomp Aqua z pendimetaliną chyba można w sadach doglebowo
Cytować
0 #1 starej daty 2020-04-29 15:44
Chętnie przeczytałbym jakie to jeszcze herbicydy doglebowe nam pozostały. Bo to, że te oparte na simazynie odpadają, to powszechnie wiadomo.
Cytować

Powiązane artykuły

X