IMG 4181minactW trakcie konferencji sadowniczej, która odbyła się w Warce 9 marca 2016 r.  Marek Landwójtowicz z firmy Activ przedstawił najnowsze rozwiązania firmy Mitterer w opryskiwaczach sadowniczych (modele 91VV i 91 EV).

- Sadownicy wykonują coraz więcej zabiegów podczas sezonu, a co za tym idzie chcą je wykonywać w jak najkrótszym czasie. Można zauważyć tendencję do pracy ciągnikami o większej mocy (65-85 KM) w celu zwiększenia prędkości podczas zabiegów. Producenci owoców chcą wykonywać zabiegi ochrony roślin z prędkością ponad 10 km/godz., dlatego jest im potrzebny opryskiwacz o większej wydajności powietrza. Firma Mitterer opracowała nowy model kolumny (nowy kształt wentylatora o średnicy 910 mm, odwrotny ciąg) w celu zaspokojenia tych oczekiwań – mówił Marek Landwójtowicz.

Nowym rozwiązaniem w opryskiwaczach Mitterer jest wykorzystanie lekkiego stopu konstrukcji wentylatora. Cała kolumna i opryskiwacz jest ocynkowany ogniowo w głębokim zanurzeniu, co zwiększa trwałość powłoki zewnętrznej. Zainstalowana jest nowa przekładnia z przełożeniami 1:3,4/4,5 i biegiem jałowym. Na pierwszym biegu uzyskuje się wydajność wentylatora 75 tys. m3/godz., a na drugim 100 tys. m3/godz.  Optymalna wysokość pracy opryskiwania to 5 m. Zapotrzebowanie na moc wynosi ok. 38 KM na wałku WOM ciągnika. Ilość dysz w kolumnie została zwiększona i wynosi obecnie po 9 na stronę. Opryskiwacz wyposażony jest także w światła LED oraz mocny dyszel homologowany.

W nowych modelach opryskiwaczy Mitterer zastosowano także system sterowania ciśnieniem ARAG (stałe ciśnienie robocze, niezależne od prędkości WOMu), który jest odporny na korozję, pracuje z ciśnieniem do 40 bar, wyposażony w zintegrowany samoczyszczący filtr ciśnieniowy, niweluje i kompensuje zmiany ciśnienia.

We wszystkich opryskiwaczach Mitterer montowane są wentylatory osadzone na gumowym sprzęgle odśrodkowym. Tego typu rozwiązanie pozwala uzyskać opóźnienie momentu osiągnięcia pełnych obrotów wentylatora po włączeniu wałka WOM (spokojniejszy start wentylatora), mniejsze obciążenia dla silnika (dłuższa żywotność) i mniejsze spalanie paliwa. Potrzebna jest mniejsza moc ciągnika do pracy z opryskiwaczem.

Kolumny 91 VV i 91 EV mogą być zintegrowane ze zbiornikami o pojemności 1000, 1500 i 2000 litrów. Standardowo opryskiwacze wyposażone są w pompy membranowe COMET, wykonane z aluminium, o wydatku 145 l/min. i maksymalnym ciśnieniu roboczym 50 bar. Opcjonalnie dostępne są 2 pompy: IDS 1401 (mosiężna o wydatku 140 l/min. i maksymalnym ciśnieniu roboczym 50 bar) oraz IDS 1501 (mosiężna o wydatku 150 l/min. i maksymalnym ciśnieniu roboczym 50 bar).

Zobacz więcej zdjęć na Facebooku

wycenaaW kolumnie można regulować kierunek i kąt cieczy roboczej ustawianej na najwyższej dyszy.  Modele mogą być wyposażone w sterowniki z podziałem na ćwiartki 6/3. W zbiorniku opryskiwacza umieszczone są cztery dysze służące do mieszania cieczy roboczej podczas pracy opryskiwacza. W zbiorniku jest prowadnica, w której porusza się pływak, co zabezpiecza przed fałszowaniem odczytu ilości cieczy.

Sterowanie komputerowe odbywa się za pomocą BRAVO 180-  z pełną automatyczną regulację i kontrolą wszystkich funkcji. Komputer zamawia się podczas konfiguracji opryskiwacza (brak możliwości dołożenia do już istniejącego sterowania). Oprócz komputera montuje się szereg czujników i przepływomierz, dzięki którym komputer może zarządzać wszystkimi funkcjami opryskiwacza. Główne funkcje komputera BRAVO 180 to automatyczna regulacja szybkości przepływu lub pomiaru ciśnienia, możliwość ustawienia 10 programów pracy, alarmy wizualne i dźwiękowe, czasowe manualne zwiększenie i zmniejszenie wydatku cieczy, oprogramowanie wielojęzyczne w tym polskie, wyświetlanie takich informacji jak prędkość, ciśnienie robocze, wydatek cieczy roboczej, poziom cieczy w zbiorniku, powierzchnia pola, czas pracy.

Opcją w opryskiwaczach Mitterer jest elektroniczny wskaźnik ciśnienia. Montowany jest na sterowniku w kabinie i składa się z czujnika ciśnienia i elektronicznego wskaźnika.  Możliwa jest instalacja także dodatkowych samoczyszczących filtrów ciśnieniowych na kolumnie. Zaletą nowych modeli jest także mocny i prosty w obsłudze zaczep homologowany z podpórką na wałek.

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia