Rozsiewacze nawozów mineralnych to maszyny dobrze znane zarówno sadownikom, jak i rolnikom. Ci drudzy poszukując najlepszej dla siebie maszyny mają całkiem spory wybór. W przypadku konstrukcji sadowniczych wachlarz możliwości jest nieco ograniczony, ale i tak nie ma na co narzekać.

W kolejnych częściach tego krótkiego cyklu przyjrzymy się aktualnej ofercie producentów rozsiewaczy nawozowych skierowanej właśnie do sadowników. Koncentrujemy się głównie na modelach dostępnych na polskim rynku wyposażonych w tarczowy układ rozsiewu.

ES rozsiewacze 01„Spandiconcime”, czyli rozsiewacz po włosku

Agrex Spa to włoska firma, która przez 30 lat funkcjonowania na europejskim rynku zyskała statut specjalisty w produkcji rozsiewaczy oraz sprzętu wykorzystywanego w magazynowaniu i przetwórstwie ziarna. Szeroka gama rozsiewaczy obejmuje maszyny większe, mniejsze, a nawet – jak to sam producent określa – hobbystyczne.

SDA to najmniejsze maszyny z linii rozsiewaczy profesjonalnych. Występują w dwóch wersjach kolorystycznych: pomarańczowej z namalowanym białym pasem u góry zbiornika, oraz w szarym (ocynk). Przy temacie barw warto zatrzymać się na dłużej, bowiem jednym z głównych powodów do dumy firmy Agrex jest proces lakierowania rozsiewaczy, który zapewnia wysoką odporność na korozję. W pierwszej kolejności zbiorniki są piaskowane. Następnie malowane elementy poddaje się procesom kataforezy oraz malowania proszkowego. Malowanie kataforetyczne to metoda zanurzeniowa wykorzystująca w procesie malowania prąd elektryczny. Proces ten określany jest mianem jednego z najlepszych sposobów zabezpieczenia antykorozyjnego.

SDA 500 i SDA 600 to modele wyposażone w zbiorniki o pojemności 500 oraz 600 l. Dzięki zastosowaniu nadstawek istnieje możliwość zwiększenia pojemności do 800, 1000 i 1200 l. W przypadku dwóch pierwszych modeli ładowność wynosi 800 kg. W większych – 1100 kg. Szerokość w Agrexach SDA 500 i 600 nie przekracza 1,1 m, a długość to zaledwie 1,12 m. Stosując nadstawki trzeba pogodzić się ze zwiększeniem szerokości maszyny do 1,7 m.

W rozsiewaczach SDA zastosowano dwutarczowy układ rozsiewający. Regulacja dawki odbywa się ręcznie za pomocą dźwigni. Producent podkreśla, że maszyna wyróżnia się dużą precyzją w tym elemencie. Zarówno po lewej, jak i po prawej stronie można ustawić dwie różne dawki nawozu. Istnieje możliwość montażu przystawek do siewu rzędowego, co w przypadku konstrukcji sadowniczych jest najczęściej „opcją oferowaną w standardzie”. Po zastosowaniu przystawki nawóz można rozsiewać w dwóch pasach o szerokości 1 m w zakresie od 1,5 do 5 m. Bez przystawki drobiny nawozu są rozrzucane w pasie o szerokości do 18 m.

„Duengerstreuer”, czyli rozsiewacz po niemiecku

Rozsiewacze nawozowe są jedną z głównych gałęzi produkcji niemieckiej firmy Amazone – rodzinnego przedsiębiorstwa, które od ponad 130 lat pozostaje w rękach kolejnych potomków Heinricha Dreyera. Oprócz rozsiewaczy aktualna oferta obejmuje również maszyny do siewu, opryskiwacze oraz konstrukcje uprawowe.

Wśród szerokiej oferty rozsiewaczy rolniczych jest także maszyna typowo sadownicza. Mowa o najmniejszym przedstawicielu serii ZA-X Perfect. Model ZA-XW Perfect 502 sprawdza się przede wszystkim w uprawach specjalistycznych. Zwarta budowa, małe wymiary oraz niska masa sprawiają, że maszyny te bez obaw można montować na ciągnikach sadowniczych. Szerokość niemieckiej konstrukcji to niewiele ponad 1 m.

Szerokość robocza, tak jak we wszystkich rozsiewaczach typu ZA-X Perfect jest regulowana w zakresie od 10 do 18 m. Jednak 502-kę można wyposażyć w zestaw do rozsiewu rzędowego, który umożliwia rozsiew materiału w pasach oddalonych od siebie o minimalnie 2, a maksymalnie 6 m.

Łatwe napełnianie maszyny ma zapewniać niska wysokość załadunku (0,93 m), natomiast bezproblemowe opróżnianie gwarantują strome ściany obu stożków. Pojemność zbiornika nawozowego wynosi 500 l, jednak dzięki zastosowaniu opcjonalnej nadstawki można ją zwiększyć o dodatkowe 200 l.

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin