John Deere to firma bardzo dobrze znana rolnikom i plantatorom na całym globie. Mimo iż największą popularnością cieszą się ciągniki rolnicze to w ofercie amerykańskiego producenta są również modele specjalistyczne. W tym ciągniki serii 5GL. To oznaczenie odnosi się do niewielkiej grupy ciągników specjalistycznych skupiającej zaledwie dwa modele. Ich najważniejsza cecha to niski profil.

John Deere słynie z konstrukcji ciągników rolniczych. Pod tą marką produkowany jest sprzęt dla farmerów, sadowników czy specjalistów w zakresie utrzymania zielni. Co więcej, niemal co roku w ofercie pojawiają się zmodernizowane lub zupełnie nowe konstrukcje. Seria 5GL nie jest nowością w ofercie, bowiem uroczysta premiera tych maszyn miała miejsce w 2013 roku, ale jest to koncept całkiem młody.

ES niskoprofilowy johndeereCała seria 5GL obejmuje dwa modele: 5075GL oraz 5085GL. Pierwszy wyposażony w silnik o mocy znamionowej 75 KM, natomiast drugi zaopatrzony w jednostkę o 10 KM mocniejszą. Maksymalny moment obrotowy osiągany przy 1250 obr./min. wynosi odpowiednio 330 i 350 Nm.

Modele 5GL to konstrukcje wizualnie wkomponowane w aktualną stylistykę “złotego jelenia”. Linia nadwozia jest spokojna, elegancka, ale dynamiczna zarazem. Całość tworzy innowacyjną i bardzo atrakcyjną kompozycję. Trzeba jednak zaznaczyć, że to jest kierunek w jakim projektanci John Deere podążają już od dłuższego czasu.

Główny atut GL-ek i zarazem najlepiej dostrzegalna cecha obu modeli to niski profil. Wysokość do najwyższej wysuniętego punktu ciągnika (czyli kierownicy, przy złożonej ramie) wynosi zaledwie 1,28 m, a operator podczas pracy znajduje się około 0,95 m nad ziemią. Naturalną konsekwencją szeregu zabiegów konstrukcyjnych jest obniżenie środka ciężkości względem innych specjalistycznych ciągników John Deere’a.

Oba ciągniki wyposażono w przekładnię z synchronizowanym rewerserem z mechanicznym przełączaniem zakresów. Operator ma do dyspozycji 24 biegi do przodu i taką samą liczbę przełożeń do tyłu. Zakres prędkości mieści się w przedziale od 0,5 do 40 km/h. Podnośnik radzi sobie z ciężarem do maksymalnie 2,6 tony.

Całkowita długość ciągników 5GL razem z obciążnikiem przednim i zaczepem wynosi 3840 mm. Przy czym rozstaw osi to 2074 mm. Jak nie trudno się domyślić prześwit jest najmniejszy wśród wszystkich ciągników John Deere 5G i wynosi 225 mm. Natomiast całkowita szerokość ciągnika mieści się w zakresie od 1525 do 1868 mm. Z kolei promień skrętu wynosi 3,4 m.

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin