Ładowarki przegubowe to maszyny, które gotowe są do wykonywania najróżniejszych zadań. Dzięki ogromnej zwrotności i możliwościom transportowym niejednokrotnie stanowią ciekawą alternatywę dla ciągników z ładowaczami czy wózków widłowych.

Maszyny wielozadaniowe

Uniwersalność i wielozadaniowość to bardzo ważne pojęcia dla każdego plantatora czy rolnika. Pomijając urządzenia specjalistyczne, przeznaczone do wykonania określonych prac zaufaniem użytkowników cieszą się maszyny wielozadaniowe. Na tym polu od dziesiątek lat króluje ciągnik rolniczy. Spektrum możliwych zastosowań tej maszyny jest bardzo duże, ale mimo wszystko ograniczone. Poza tym, nadmierne eksploatowanie jednego urządzenia może skutkować awariami i nieplanowanymi przestojami. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się ładowarki, czyli urządzenia stworzone do pracy w obrębie gospodarstwa.

ES ladowarkiŁadowarki często pełnią rolę urządzenia typu „przynieś, wynieś, pozamiataj”. Są przystosowane do wykonywania najróżniejszych prac. Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych konstrukcji o zróżnicowanej budowie i przeznaczeniu.

Całą rodzinę ładowarek można podzielić na trzy główne grupy: teleskopowe, przegubowe i mini ładowarki. Tym razem koncentrujemy się na tej drugiej grupie. W gospodarstwach sadowniczych często wykorzystywane są konstrukcje o masie nieprzekraczającej 2 ton. Takie urządzenia nie mają dużego udźwigu i pracują na niewielkich wysokościach (do około 3 m), ale nadrabiają za to dużą zwrotnością i szybkością pracy. Cechą charakterystyczną ładowarek jest możliwość dołączania osprzętu dodatkowego. Dzięki temu w prosty sposób ładowarka z łopatą może przeistoczyć się w maszynę do odśnieżania, kosiarkę, a nawet być wykorzystana w sadzie podczas zbioru. Możliwości są oczywiście większe, jednak to, co może dana maszyna, uzależnione jest najczęściej od oferty producenta. Oznacza to, że jedne maszyny są bardziej wielozadaniowe niż inne, dlatego warto przed zakupem przejrzeć dokładnie ofertę kilku producentów.

Różnorodność konstrukcyjna

Rynek ładowarek przegubowych obejmuje maszyny o zróżnicowanej konstrukcji. Przykładowo Avant 750 to ładowarka przegubowa, w której miejsce operatora jest w przedniej części maszyny. Takie rozwiązanie miało na celu przesunięcie operatora w kierunku narzędzi roboczych, a tym samym zwiększenie komfortu obsługi. Z kolei w modelu Schäffer 2033 fotel operatora umieszczono z tyłu, tuż za skrętnym przegubem. Podobnie w ładowarce JCB 403 silnik umieszczony jest z tyłu, a fotel operatora nad tylną osią.

Różnice dotyczą również ramienia podnoszącego. W Avancie 750 jest teleskopowe ramię gwarantujące maksymalną wysokość podnoszenia na poziomie 3 metrów. Chociaż tutaj warto zaznaczyć, że o tym jaki wysięgnik będzie zamontowany w maszynie można zdecydować podczas zakupu. Maksymalne obciążenie wysuniętego wysięgnika teleskopowego nie powinno przekroczyć 1,4 tony, ponieważ dokładnie tyle wynosi maksymalna masa załadunkowa urządzenia (z przeciwciężarami). Wartość ta wzrasta wraz z malejącą wysokością i maksymalnie wynosi 2,1 tony.

Natomiast w ładowarce Weidemann Hoftrac 1230 CX35 z przodu maszyny umieszczono wyróżniające się trzy solidne siłowniki hydrauliczne odpowiedzialne za przechylanie (jeden) i podnoszenie (dwa). Maksymalny udźwig ramienia wynosi tutaj około 2,5 t. Jednak należy pamiętać, że podczas podnoszenia przy wykorzystaniu czerpaka, wideł czy innych elementów służących do transportu maksymalna masa obciążenia jest mniejsza. Przykładowo w przypadku czerpaka przy prostej maszynie (nie złamanej) masa ładunku nie powinna przekroczyć 1126 kg.

Jeszcze inaczej rozwiązano tą kwestię w JCB 403. Znajdujące się z przodu ramię ma zupełnie inną konstrukcję niż ładowarki Weidemann. Pomijając kształt różna jest również liczba i rozmieszczenie siłowników hydraulicznych. Weidemann ma trzy siłowniki – jeden u góry i dwa po bokach. W ładowarkach JCB montowane są po dwa siłowniki ustawione w jednej linii (nad i pod ramieniem). Maksymalna wysokość podnoszenia kształtuje się na poziomie niespełna 2,5 m. Udźwig maksymalny wynosi 1100 kg.

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection