Polska na nowych rynkach. Podsumowanie projektu

logominrol2Podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk uczestniczył w konferencji podsumowującej realizację projektu systemowego pt.: „Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych”, która odbyła się na Stadionie Narodowym. Spotkanie było okazją do podsumowania doświadczeń w zakresie realizacji programu promocji eksportu.

W ramach projektu systemowego Ministra Gospodarki, Agencja Rynku Rolnego była wykonawcą branżowego programu promocji branży polskich specjalności żywnościowych w latach 2012 -2015. Program miał na celu wykreowanie nowych, silnych, polskich marek, które będą rozpoznawalne na świecie i kojarzone przez to z krajem pochodzenia. Na sześciu rynkach zagranicznych tj. Rosja, Niemcy, Chiny, Francja, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie, na stosikach narodowych promowano Polskę pod hasłem „Poland Tastes Good”.

Dzięki realizacji projektu nowe polskie marki zyskały na znaczeniu, a polscy przedsiębiorcy uzyskali istotne wsparcie i możliwości promocji na znacznie szerszą skalę. Działania promocyjne umożliwiły zaistnienie polskich specjalności eksportowych tworzących nową markę „Polska” w świadomości zagranicznych odbiorców.

- Poprzez organizację wspólnych przedsięwzięć promocyjnych, np. w formie stoiska narodowego, na którym byli obecni w ramach poszczególnych branż zarówno liderzy, jak i mniejsze firmy, udaje się tworzyć fundamenty współpracy. Ważne jest w związku z tym, aby kontynuować działania promocyjne w tej formule, nie ograniczając możliwości udziału firm, ze względu na ich wielkość – podkreślił podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk.

- Rynki krajów trzecich, dają nieograniczone możliwości, w związku z tym jest tam miejsce dla wszystkich, dlatego konkurencja między polskimi przedsiębiorstwami jest bezzasadna. Trzeba postawić na współpracę przy eksporcie, gdyż dla polskich firm, które chcą sprzedawać na takie rynki jak na przykład Chiny, jest to sposób uzyskania rentowności eskportowej – dodał wiceminister zwracając uwagę, że - w przypadku branży rolno-spożywczej wszystkie branże wymagają wsparcia. Dotychczas nie uzyskała go branża produkcji i przetwórstwa ryb, jak wynika ze zgłaszanych przez przedsiębiorców potrzeb, zamierzają oni intensywnie poszukiwać możliwości eksportowych.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Powiązane artykuły

Jeszcze kilka dni naboru w ramach przetwórstwa

Możliwa poprawa na rynku transakcji gruntami rolnymi?

Tylko tydzień na przekazanie małego gospodarstwa

X