Makosz profNiedawno odbyło się spotkanie członków Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych. Gospodarzem była Organizacja Producentów "Fruit Family", współorganizator spotkania. Produkcję jabłek, z bardzo atrakcyjnymi zdjęciami w Chinach, przedstawił dr Michał Szklarz (UP). Problemy związane z eksportem jabłek do Chin wyczerpująco omówiła Agnieszka Sahajdak (PIORIN), a Adam Jeznach (PHU Jeznach) dotychczasowe działania w eksporcie polskich jabłek do tego wielkiego kraju. Na tym spotkaniu była to pierwsza informacja w kraju przedstawiona ciekawie i wyczerpująco o możliwościach i warunkach eksportu naszych jabłek do Chin

Bardzo ciekawe było wystąpienie dr Bożeny Noseckiej (IERiGZ Warszawa) o sytuacji na naszym rynku jabłkowym. Według bilansu produkcji, zbiory jabłek w roku 2015 wyniosły około 4.0 mln, ton z czego 2.3 mln ton przerobiono na różne przetwory. Eksport jabłek w sezonie 2015/16 wyniósł ponad 900 tyś. ton, w tym poza Europę 35.0 tyś. ton (3.8 %). Bardzo różne były ceny eksportowanych jabłek, najwyższe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (0.65 eur/kg) a najniższe w Bośni i Hercegowinie oraz Serbii (0.21 - 0.24 eur/kg). W cenach skupu jabłek eksportowych zanotowano tendencję spadkową. W 2015 roku od maja do lipca ceny wyniosły średnio 1.80 zł/kg, rok później 0.80 zł/kg. Za jabłka przemysłowe, loco zakład, w miesiącach IX -XII 2015 roku płacono 0.40 - 0.50 zł/kg, a od początku 2016 roku do sierpnia 0.20 - 0.25 zł/kg. Bardziej szczegółowe informacje na te tematy można uzyskać od Autorki (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

W swoim wystąpieniu zwróciłem szczególną uwagę na skutki związane ze wzrostem zbiorów jabłek w naszym kraju. Główny powód niskich cen skupu i spadek opłacalności produkcji jabłek. Po opłacalnych cenach skupu sprzedano do 20 % jabłek przemysłowych i najwyżej 50 % jabłek deserowych. W ostatnich 5 latach z krajowych i importowanych drzewek jabłoni założono około 25 000 hektarów sadów o wyższym poziomie produkcyjnym. Za kilka lat, kiedy drzewa wejdą w okres pełnego owocowania, zbiory jabłek mogą wynieść co najmniej 4.5 mln ton, a przy korzystnych warunkach atmosferycznych, nawet 5.0 mln ton. Potrzeby na jabłka deserowe wyniosą najwyżej 2.0 mln ton. Aby uzyskać korzystne wyniki ekonomiczne, trzeba ograniczyć produkcję jabłek niskiej jakości a podnieść wysokiej jakości. Zdecydowanie poprawić jakość jabłek i zmienić odmiany na poszukiwane na rynku. Produkcję trzeba dostosować do potrzeb i w wymagań rynku, zwłaszcza zagranicznego. Osobom zainteresowanym mogę przesłać prezentację mojego wystąpienia (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Na tym spotkaniu była duża grupa osób, którzy już skutecznie stosują zmiany w produkcji i eksporcie jabłek. Prowadzą sady na wysokim poziomie produkcyjnym. Zdają sobie sprawę z zachodzących zmian na rynku jabłkowym. W gronie wszystkich producentów jabłek, ta grupa myśląca przyszłościowo jest jeszcze niewielka, ale będzie się zwiększała i nadawała kierunek przyszłościowej produkcji jabłek w naszym kraju. Przyszłość, także w produkcji jabłek, będzie dla profesjonalistów. Nasze Towarzystwo będzie konsekwentnie pomagało, szczególnie swoim członkom, w rozwoju opłacalnej produkcji jabłek dostosowanej do potrzeb rynku.

Prof. dr hab. Eberhard Makosz
Przewodniczący Zarządu
Towarzystwa Rozwoju Sadów Kałowych, Lublin

Źródło: www.trsk.pl

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection