zbior zwozenieRada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie dalszej realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań mających na celu polepszenie sytuacji rolników poszkodowanych w wyniku trwającego zakazu przewozu owoców i warzyw do Rosji. Tymczasowy środek – pomoc finansowa za wycofanie wybranych owoców i warzyw, będzie nadal kontynuowany.

„Polscy producenci będą mogli otrzymać pomoc za wycofanie: 90 400 ton jabłek i gruszek, 10 900 ton pomidorów, marchwi, papryki słodkiej oraz ogórków i korniszonów, 500 ton śliwek i winogron stołowych, 600 ton brzoskwiń” – wymienia Ministerstwo. Podkreśla jednak, że każdy owoc musi spełniać kryteria jakości handlowej.

Wprowadzono limity, które pozwolą na skorzystanie z projektu większej ilości osób: rolnik indywidualny może wycofać 200 ton, natomiast organizacja producencka – 20 000 ton.

Rolnicy otrzymają pomoc do 30 czerwca 2017 r. Wycofywane owoce nadal mogą być rozdysponowane w bezpłatnej dystrybucji lub przeznaczone na paszę dla zwierząt, bądź spalone w biogazowni. Ministerstwo zapewnia, iż ograniczy to nie tylko podaż, ale także wpłynie na stabilizację cen.

Zastrzeżono także, że organizacje charytatywne, które będą odbierać owoce do dystrybucji, będą musiały mieć status organizacji pożytku publicznego.

Źródło: https://www.premier.gov.pl/index.html

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection