alwaGłówny Urząd Statystyczny opublikował przedwynikowe szacunki zbiorów owoców. Kolejny raz przewidywane są rekordowe wyniki. Wzrost w porównaniu z sezonem ubiegłym rejestrowany jest przede wszystkim w zbiorach jabłek, ale także śliwek, gruszek, czereśni oraz wiśni. Wśród owoców jagodowych, spadek odnotowano jedynie w przypadku truskawek.
GUS zaznacza iż pomimo niesprzyjających warunków zarówno wczesną wiosną, jak i w czasie kwitnienia, owoce zawiązały dobrze. W procesie dalszej wegetacji drzewa nie napotkały już bowiem niekorzystnej pogody. Plon we wszystkich sektorach był wysoki, ale z racji uwarunkowań ekonomicznych wielu producentów zostawiło na drzewach wiśnie i czarną porzeczkę. GUS zauważa także rosnący wzrost produkcji oraz sprzedaży materiału szkółkarskiego. Mało tego, do upraw wprowadzane są coraz bardziej plenne odmiany.

W sektorze jabłek przewiduje się 12 – 15% wzrost, a liczba ton wyniesie 3,5 mln. Produkcja śliwek i gruszek również na wyższym, 15-procentowym pułapie, będzie to w przypadku gruszek ponad 80 tys. t, śliwek ok. 110 tys. Wiśnie zaowocowały na poziomie 195 tys. t (10% wzrostu w porównaniu do sezonu 2015). Rekordowy zbiór odnotowano także w sadach czereśniowych – 54 tys. t (wzrost o 11%). Łączny zbiór brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich będzie natomiast zbliżony do ubiegłorocznego, a wyniesie blisko 21 tys. t. Na obecnym etapie, sumę owoców zebranych z drzew szacuje się na ok. 4,0 mln (12% więcej, niż w roku poprzednim).

W przypadku owoców jagodowych spadek produkcji odnotowała jedynie truskawka, czego przyczyną były niekorzystne warunki (wiosenny brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie, wysokie temperatury w okresie zbiorów). GUS ocenia zbiory tych owoców na blisko 196 tys. t., czyli – 5% mniej, niż w roku ubiegłym. Producenci porzeczki czerwonej i czarnej zebrali 165 tys. t. Zbiór malin także jest wyższy, w tym przypadku, aż o połowę, bo osiągnął 120 tys. t. Agrest natomiast klasuje się na poziomie 12 tys. t. Pozostałe owoce jagodowe to 70 tys. (13-procentowy wzrost). Łączną produkcję tego rodzaju owoców szacuje się na niespełna 0,6 mln t., czyli 10 % więcej, niż w sezonie 2015.

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia