Grad, mróz, wiatr i deszcz: szkody o wartości ponad 40 milionów euro

 

Rolnicy z prowincji Trydent (północna część Włoch) otrzymają w sumie ponad 40 milionów euro odszkodowania z ubezpieczeń za straty poniesione w uprawach w wyniku gradu, mrozu, wiatru i deszczu. Halyomorpha odpowiada za 7 milionów euro szkód.

Z rolniczego punktu widzenia rok 2019 można określić jako dwustronny. Podczas gdy z jednej strony nie doszło do ekstremalnych wydarzeń, takich jak mróz w 2017 r., z drugiej strony miała miejsce szeroko rozpowszechniona seria katastrofalnych epizodów, które spowodowały szkody w wielu uprawach rolnych w naszej prowincji. „Na szczęście ponad 90% rolników jest ubezpieczonych, a większość z nich przedłuża gwarancję i ochronę, dołączając do systemu dotowanych ubezpieczeń – wyjaśnia przedstawiciel jednej z organizacji ubezpieczeniowych.

Szkody wynikają głównie z gradobicia, mrozu, wiatru i nadmiernego deszczu (w przypadku winogron do produkcji wina), które spowodowały szkody dla ubezpieczonych za ponad 40 milionów euro . Firmy ubezpieczeniowe, wyjaśnia dyrektor – wypłacą środki do Bożego Narodzenia.

Kolejny rozdział jest zarezerwowany dla Halyomorpha Halys.  Ubezpieczyciel otrzymał zielone światło z Ministerstwa Rolnictwa, aby włączyć fundusz na pokrycie szkód spowodowanych przez szkodnika zaczynając już od 2020 roku. Azjatycki szkodnik, według pierwszej analizy, wyrządził szkody w wysokości ponad 7 milionów euro uprawom w Trentino, w szczególności na jabłoniach. 

 

Powiązane artykuły

Przymrozki we Włoszech

Halyomorpha jest już w Holandii i Belgii