pszczola i kwiat jabloniPszczelarze w Stanach Zjednoczonych w okresie od kwietnia 2014 do kwietnia 2015 stracili 42 proc. rodzin pszczelich, podaje Growing Produce, przytaczając dane z corocznej ogólnokrajowej ankiety. Straty rodzin pszczelich zimą okazały się nieco mniejsze od zanotowanych rok wcześniej (spadek z 23,7 proc. do 23,1 proc.), jednak niepokój naukowców budzą większe straty rodzin pszczelich latem (wzrost z 19,8 proc. do 27,4 proc.). Liczba kolonii pszczelich, które zginęły latem przewyższyła straty zimowe pszczelarzy, co do tej pory się nie zdarzało.

Zdaniem naukowców, główną przyczyną wymierania rodzin pszczelich znajdujących się w posiadaniu pszczelarzy amatorów, za których uznaje się w Stanach Zjednocznych włascicieli mniej niż 50 uli, jest roztocz Varroa destructor. Wciąż jednak nie są znane przyczyny dużej śmiertleności pszczół w pasiekach profesjonalnych, gdzie roztocza zwalcza się bardzo skutecznie i nie jest on w stanie tak bardzo osłabić pszczoły, by zginęła cała rodzina.

Ankieta przeprowadzona przez uniwersytet w Maryland uwzględniła dane zebrane od 6000 pszczelarzy z 50 stanów USA, co oznacza reprezentację 15 proc. amerykańskich pszczelarzy, w których posiadaniu jest 2,74 mln rodzin pszczelich.

Przeczytaj także: Pszczoły europejskie najzdrowsze od lat, zimowe straty w koloniach rekordowo niskie

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection