Zielony Tydzień – spotkanie na szczycie

Rządy krajów G-20 chcą wzmożenia wysiłków w zwalczaniu ogromnej zmienności cen żywności – tak wynika z rozmów toczonych podczas Grune Woche w Berlinie. Wahania cen są problemem dla rolników i konsumentów na całym świecie. Debatowano też nad ich wzrostem w ostatnich tygodniach z obawą przed kolejnym kryzysem żywnościowym. W niektórych krajach Afryki Północnej wzrost cen żywności stał się przyczyną protestów społecznych (Tunezja, Algieria).
Ważną kwestią poruszaną na szczycie rolniczym były spekulacje na rynkach żywnościowych i surowców do ich produkcji. Konieczna jest większa przejrzystość i eliminacja tych, którzy dopuszczają się nadużyć. Konieczny jest zrównoważony rozwój rolnictwa.
Według szefa Światowej Organizacji Handlu (WTO), Pascala Lamy’ego, światowy wzrost cen żywności jest w dużym stopniu spowodowany ograniczeniami w zakresie eksportu, np. wzrost cen zbóż w ostatnich miesiącach nastapił w związku z wprowadzeniem barier eksportowych przez Rosję i Ukrainę z powodu suszy. Pierwotną przyczyną obecnego kryzysu żywnościowego była jednak zła pogoda.
W czasie obrad ministrów rolnictwa w Berlinie protestowało 22 tys. osób przeciwko inżynierii genetycznej, przemysłowej produkcji rolnej i dumpingowym cenom, a także przeciwko Wspólnej Polityce Rolnej. Wspierały organizacje ekologiczne i małe grupy producentów.
Źródło: aiz.info
 

Powiązane artykuły

Polsko-białoruskie rozmowy

Kongres COPA-COGECA

X