Mniej znane metody konserwacji owoców

Dla sadowników najważniejszymi metodami przechowywania owoców są technologie opierające się na obniżeniu temperatury i modyfikacji składu atmosfery. Coraz częściej jednak producenci zajmują się przetwórstwem: wyciskają soki, suszą owoce lub uzyskują napoje alkoholowe. Dość powszechne jest także mrożenie. Pasteryzacja i sterylizacja to metody domowego (i nie tylko) zachowania owoców w zmodyfikowanej formie w postaci dżemów, kompotów, przecierów i innych przetworów. Niektóre z nich są trwałe długo dzięki tandylizacji, która nie jest niczym innym jak trzykrotną pasteryzacją w 24-godzinnym odstępie.

Mało popularną metodą konserwowania żywności, także owoców i warzyw, pozwalającą zachować najwięcej prozdrowotnych właściwości produktów jest liofilizacja. Liofilizacja, suszenie sublimacyjne poprzez wymrażanie wody z tkanek roślinnych, po raz pierwszy zastosowane zostało w latach 50. XX wieku w czasie przygotowywania racji żywnościowych dla kosmonautów, żołnierzy, alpinistów i innych osób poszukujących lekkich wagowo, a jednocześnie trwałych i bogatych w składniki odżywcze produktów.
Proces ten oszczędza składniki pokarmowe, jak witaminy, enzymy, aminokwasy, zawarte w owocach, dodatkowo stają się one silnie higroskopijne, co zwiększa ich przyswajalność.
Technologicznie liofilizacja polega na szybkim zamrożeniu owoców lub warzyw do temperatury –40oC. Powoduje to zahamowanie rozwoju mikroorganizmów odpowiedzialnych za psucie się żywności. Następnie produkty te poddawane są działaniu próżni, aby zapoczątkować proces sublimacji, czyli usuwania wody z tkanek roślinnych z pominięciem fazy płynnej (lód w tkankach owoców przemienia się w parę wodną).
Produkty zachowują swój kształt, smak, zapach i co najważniejsze jakość odżywczą oraz biologiczną aktywność. Ze względu na lekkość (porowata struktura) oraz długą trwałość są doskonałym uzupełnieniem diety, dostępnym także w Polsce.

Innym ciekawym procesem konserwowania żywności pochodzenia roślinnego jest dehydratacja – suszenie próżniowe w temperaturze +4oC przez kilka sekund. Podobnie jak liofilizacja, zapewnia zachowanie enzymów, aminokwasów, schelatowanych minerałów, witamin, czyli najwartościowszych form składników pokarmowych.
 

Powiązane artykuły

X