Pokaz pracy dwurzędowego opryskiwacza sadowniczego

W dniu 22 lipca 2012 r. w Łukawie Kościelnej koło Sandomierza odbył się pokaz dwurzędowego opryskiwacza sadowniczego wykonanego według pomysłu Stanisława Radonia. Prezentacja opryskiwacza była prowadzona z udziałem ciągnika KUBOTA M7040N. Organizatorem pokazu był Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Oddział w Sandomierzu „Centrum Ogrodnicze” oraz firma ROL-GOS Małgorzata i Waldemar Śliwińscy. Pokaz odbył się w sadzie Łukasza Wróblewskiego.

Stanisław Radoń – lekarz medycyny (chirurg ortopeda) i sadownik jest wynalazcą opryskiwacza Tropic 2 SJ, który testował we własnym gospodarstwie przez 3 lata. Opryskiwacz ten jest przystosowany do pracy na dużych areałach, na różnych wysokościach, na tzw. skłonach - nierównym i pochyłym terenie. Na podstawie budowy stawu barkowego człowieka oraz niezależnego poruszania obu kończyn górnych S. Radoń skonstruował krzyżak, dzięki któremu ramiona – sekcje opryskiwacza pracują niezależnie. Np. jedna sekcja może pracować, a druga może być wyłączona oraz złożona do pozycji transportowej. Prześwit w tym opryskiwaczu wynosi 3,3 m, a rozpiętość ramion 3,2-4 m. W przypadku, gdy potrzebne jest zwiększenie prześwitu, modyfikacja konstrukcji opryskiwacza jest bardzo prosta – wystarczy wstawienie dwóch siłowników bocznych oraz środkowego. Opryskiwacz ten można także zaopatrzyć w beczkę na 1000, 1500 bądź 2000 l. Liczba rozpylaczy zamontowanych w każdej sekcji jest dostosowana do jej wysokości, ale w razie potrzeby można odciąć dopływ cieczy do poszczególnych rozpylaczy. Dysze umieszczone są idealnie obok wylotów strumienia powietrza, co gwarantuje bardzo dokładne pokrycie opryskiwanej powierzchni cieczą użytkową i co bardzo istotne nie dochodzi do łączenia się drobnych kropel w większe. Dysze powietrza i cieczy użytkowej w ramach jednej sekcji zainstalowane są po obu jej stronach na takiej samej wysokości, naprzeciw siebie, w rezultacie dochodzi do powstawania wirów na skutek zderzenia się obu strumieni. W ten sposób uzyskuje się zmniejszenie energii kropel oraz ich opadanie w obrębie konstrukcji ramienia. W przypadku zwiększenia wysokości roboczej sekcji dodawane są kolejne rozpylacze. Ze względu na bardzo ograniczone znoszenie, opryskiwaczem tym można wykonywać zabiegi ochrony nawet przy sile wiatru przekraczającej 3 m/s, gdyż opryskiwacz ten bardzo dobrze spełnia swoją rolę przy prędkości wiatru 6 m/s.

Opryskiwacz Tropic 2 SJ gwarantuje blisko 100% nanoszenia cieczy użytkowej na chronione rośliny, oszczędza połowę paliwa oraz czasu w porównaniu z opryskiwaczami tradycyjnymi, a także zmniejsza ilość stosowanych środków ochrony roślin o 20-25%. Przy używaniu tego opryskiwacza zmniejsza się również amortyzacja ciągnika, gdyż pracuje się jednym ciągnikiem, a nie dwoma.

Cena opryskiwacza Tropic 2 SJ wynosi 100 tys. zł + VAT, a czas realizacji zamówienia to około 2 miesiące. Opryskiwacz jest „robiony pod klienta”.
Stanisław Radoń jest również pomysłodawcą wózka do zbierania kistenów w wiśniach oraz podnośnika obrotowego do zbierania kistenów w porzeczkach.

Na fotografii twórca nowatorskiego rozwiązania, Stanisław Radoń.

Zapraszamy do galerii zdjęciowej!
 

Powiązane artykuły

X