Nowość w ochronie przeciw przymrozkom

compo1Firma Compo z Poznania zaprosiła do Warszawy na prezentację wyników badań i nowości w swojej ofercie. Po odłączeniu od K + S stała się niezależnym podmiotem prawnym. Compo, z siedzibą w Niemczech, jest producentem i dystrybutorem serii innowacyjnych  nawozów ogrodniczych, a od nowego sezonu preparatu Frost Protect.

Dr Krzysztof Rutkowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaprezentował wyniki badań prowadzonych w gospodarstwie sadowniczym Jarosława Nowaka z Rokietnicy w kwaterze odmiany ‘Szampion’, posadzonej na podkładce M 9 w rozstawie 3,5x1,4 m (2041 drzew), założonej w 1992 wiosną. Doświadczenie prowadzono w trzech kombinacjach: 1. – nawożenie wyłącznie nawozami Compo, 2. – nawożenie wyłącznie nawozami Compo, ograniczone do 13 zabiegów, oraz 3. – nawożenie bez użycia nawozów Compo według zaleceń sadownika, jako kontrola.
Kombinacja 1. i 2. dały najlepsze wyniki w przypadku wybarwienia owoców, ale owoce na drzewach kontrolnych także miały zadowalające rumieńce. Bardziej zaskakujące było podsumowanie plonowania w przeliczeniu na drzewo. W 1. kombinacji zrywano średnio 40, 2 kg, w 2. – 36,6 kg, a w 3. – tylko 30,2 kg. W przypadku nawożenia specyfikami Compo wyraźnie uwidocznił się przyrost plonu. Jeszcze lepiej prezentowały się wyniki w przeliczeniu na hektar, odpowiednio wyniosły: 1. – 82 t, 2. – 74,1 t, 3. – 61,6 t. Także masa i liczba owoców były najwyższe po nawożeniu nawozami Compo.

Podobne wnioski wynikają z badań w gospodarstwie Wisława Mazura w Usarzowie koło Sandomierza, zaprezentowane przez eksperta od nawożenia dolistnego, Mirosława Błasiaka. Doświadczenia prowadzone są tam od 2007 roku na różnych odmianach jabłoni (‘Szampion’, ‘Jonagored’, ‘Golden Delicous’). W kombinacji pierwszej używano wyłącznie nawozów Compo, w drugiej natomiast intensywnie nawożono produktami innych firm. W przypadku ‘Jonagoreda’ uzyskano rekordowe plony 122,1 t/ha, a w kontroli 108,9 t/ha. Większe plonowanie w przeliczeniu na drzewo i ogólną powierzchnie odnotowano także w przypadku pozostałych odmian, a ponadto owoce charakteryzowały się bardziej intensywnym rumieńcem i były większe.

Frost Protect
W ubiegłym roku zapowiadano pojawienie się nowego preparatu ograniczającego uszkodzenia przymrozkowe w sadownictwie (także szkółkarstwie, warzywnictwie, rolnictwie), na spotkaniu w minionym tygodniu przedstawiono szczegółowe dane. Jak wielka jest potrzeba znalezienia skutecznego środka chroniącego przed skutkami niskich temperatur, przekonały nas tegoroczne majowe przymrozki, które wprawdzie ominęły Polskę, ale wyrządziły ogromne szkody w Europie Zachodniej.

compo2Frost Protect to dwie substancje α-DL-tokoferol i glikol oraz dodatki, które odpowiedzialne są za łatwiejszą penetrację tkanki i wnikanie do wnętrza rośliny.
Uszkodzenia mrozowe w roślinie są spowodowane tworzeniem kryształków lodu w komórkach oraz poprzez stres oksydacyjny, w efekcie którego powstają wolne rodniki uszkadzające błonę i ścianę komórkową. Roślina, broniąc się przed uszkodzeniami, tworzy antyutleniacze, dlatego tak ważne jest dostarczanie ich z zewnątrz tuż przed przymrozkami. Działanie α-tokoferolu zawartego w preparacie Compo Frost Protect wspierane jest: glikolem, specyficznymi adiuwantami oraz borem. α-tokoferol zwiększa elastyczność błon komórkowych i usuwa wolne rodniki, stabilizuje błony komórkowe. Glikol zapobiega wysychaniu komórek i zmniejsza intensywność tworzenia się kryształków lodu. Szybkie i skuteczne działanie zapewniają adiuwanty poprawiające między innymi przyczepność.

Preparat ten jest skuteczny po zastosowaniu na 24-48 godzin przed przymrozkami (optymalnie dobę wcześniej) w dawce 1 l/ha (250 ml tokoferolu/ha), najlepiej dwukrotnie. Po 12-14 godzinach substancje zawarte w Frost Protect docierają do wnętrza tkanek i zabezpieczają je, dając w efekcie znacznie mniejszy procent strat w plonie owoców.
Preparat niewykorzystany w jednym sezonie może być zastosowany w następnym (3 lata zachowuje swoje właściwości). Koszt zabiegu to około 500 zł/ha sadu.

Fot: u góry - dyr. Piotr Zabuski, fot. niżej - dr Georg Ebert, fot. najniżej - zestawienie substancji czynnych we Frost Protect

compo3

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X