Nowe odmiany czereśni – w skrócie

bartliesenboW trakcie Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej 2014 Bart Liesenborghs (Lieverfruit), belgijski doradca sadowniczy, informował zebranych o nowych odmianach czereśni. Przedstawił w skrócie najciekawsze odmiany, które przebadano w 2013 r. 

Odmiany wczesne: Sweet early – chrakteryzuje się umiarkowanym plonowaniem, tworzy owoce o średniej masie 11,5 gr., zawartość cukrów – 15,4 Brix. Belise – uzyskano 19,4 kg owoców z drzewa, owoce chrakteryzowały się dobrą jędrnością i trwałością pozbiorczą, w czereśniach był niska zawartość cukru. Poisdel – odmiana plonująca umiarkowanie, tworzy grube owoce o bardzo dobrej jędrności, jednak cechuje ją krótki okres przechowywania. Folfer – daje grube owoce, których skórka jest ciemna i lśniąca, są bardzo smaczne.

Odmiany średniowczesne: Carmen – angielska odmiana, która tworzy owoce o średniej wielkości, jest produktywna, czeresnie bardzo szybko tracą smak. Vanda – odmiana bardzo produktywna, jednak w ostatnim zbiorze owoce są zbyt drobne, jędrność czereśni średnia, ale utrzymująca się, owoce średnio smaczne i szybko tracące smak. Grace star – uważana za jedną z najatrakcyjniejszych nowych odmian, tworzy piękne, lśniące owoce o średniej jędrności, jednak o niskich walorach smakowych, drzewa tej odmiany są dobrymi zapylaczami. Early Korvick – dojrzewa 4 dni przed odmianą Korvick i jest nieco bardziej od niej produktywna, owoce krótko się przechowują, miękną i gorzknieją po 2 tygodniach. Korvick – drzewa łatwe do prowadzenia, bardzo produktywne, owoce mają dobrą jakość, o małej wrażliwości na pękanie.

Odmiany środka sezonu: Satin – słabo plonująca odmiana o umierkowanej wielkości owoców, które są jednak bardzo jędrne, ale o krótkiej trwałości pozbiorczej, odmiana charakteryzuje się szybkim opadaniem zawiązków. Hertford – produktywna odmian o smacznych i jędrnych owocach, jednak zbyt drobnych.

Odmiany późne: Penny – angielska, plenna odmiana, tworzy smaczne i jędrne owoce, jednak wrażliwe ne pękanie. Rubin – produktywna odmiana zbliżona wyglądem do Reginy, ma owoce nieco od niej drobniejsze, jaśniejsze i mniej jędrne, jest dobrym zapylaczem dla Reginy.

Z niemieckiego programu hodowlanego pochodzą 4 atrakcyjne odmiany, które prawdopodobnie będą rozpowszechniane jako klubowe, wypełniają one okno zbiorcze od Kordii przez 20 dni. Mają niższą wrażliwość na pękanie, są odporne na raka bakteryjnego (Pseudomonas), mają mniejszą wrażliwość na mróz. Zaliczane są do nich: Henriette – tworzy ciemne owoce o 30 mm średnicy i masie 13,5 gr, charakteryzują się umiarkowaną jędrnością, zbiera się je na 3 dni przed Kordią, odmiana jest o 20% bardziej produktywna od Kordii. Louis – tworzy owoce o lekko czerwonym miąższu, jędrne, o średnicy 28 mm i masie 12 gr., zbierana 4 dni po Reginie, odmiana jest o 15% mniej produktywna od Kordii.

Komentarze  

0 #1 Guest 2014-02-04 09:56
czy aby na pewno Carmen jest odmiana angielska?bo moim zdaniem pochodzi z wegier
Cytować

Powiązane artykuły

X