Mechaniczne zapylanie czereśni i jabłoni - nowe amerykańskie osiągnięcie

kwiatyjabloni.e-sadownictwoW związku z problemem ginięcia pszczół w Stanach Zjednoczonych, zagrażającemu wielu uprawom sadowniczym, naukowcy z tego kraju zaczęli badania nad metodą, która zastąpiłaby pracę owadów zapylających. Pracownicy Washington State University zaczęli testować koncepcję wykorzystania opryskiwaczy sadowniczych do nanoszenia pyłku na drzewa owocowe.

Wstępne badania wykazały, że pyłek w formie zawiesiny może być nanoszony na kwiaty za pomocą  typowego opryskiwacza elektrostatycznego, w którym wykonano niewielkie modyfikacje. Przy czym żywotność ziaren pyłku można zachować przez ponad jedną godzinę, co wystarcza do wykonania zabiegu i uzyskania skutecznego zapylenia.

W celu sprawdzenia skuteczności metody przeprowadzono badania laboratoryjne i testy polowe w kilku sadach jabłoniowych i czereśniowych. Kwitnące gałęzie pokryto siatki uniemożliwiającymi pszczołom dotarcie do kwiatów. Oprysk wykonano, gdy 50 i 90 proc. kwiatów było otwartych. Ważnym elementem nowej koncepcji było opracowanie techniki przygotowania zawiesiny z pyłkiem, w której ziarna pyłku byłby równomiernie rozmieszczone, a zawiesina nie powodowałaby zatykania się elementów opryskiwacza, co udało się osiągnąć zespołowi badawczemu. 

W wynikach doświadczeń uzyskano o 15 proc. wyższe plonowanie drzew czereśni niż w przypadku naturalnego zapylenia. W badaniach w sadzie jabłoniowym otrzymano 56 i 75 proc. plonu w porównaniu do zapylania wykonanego przez pszczoły.

Przeczytaj także: Opryskiwacze elektrostatyczne

Powiązane artykuły