Jest nowy środek do walki z zarazą ogniową

e.amylovorazarazaFirma Arysta LifeScience wprowadziła na polski rynek nowy środek do walki z zarazą ogniową w sadach jabłoniowych i gruszowych. Nazywa się Plantivax i zawiera 5 proc. laminaryny. Produkt jest zalecany do stosowania zapobiegawczo w dawce 0,75 l/ha, pierwszy zabieg wykonuje się w fazie zielonego pąka, a kolejne co 10 dni. Liczba zabiegów zależy od długości kwitnienia. Zabieg wykonany w fazie, gdy opadły wszystkie płatki, ma kluczowe znacznie w ochronie przed późniejszymi infekcjami. Jeśli występują warunki sprzyjające późnym infekcjom, lub w sadzie rosną odmiany z tendencją do wtórnego kwitnienia, zabieg należy kontynuować (co 10 dni, zwykle 2-3 zabiegi).

W doświadczeniach nad Plantivaxem potwierdzono jego skuteczność, gdy stosowano go na 4-14 dni przed infekcją, ale optymalny poziom ochrony uzyskano gdy zabieg wykonano na 10 dni przed infekcją. W strategii zwalczania zarazy ogniowej dwa pierwsze zabiegi w sezonie można przeprowadzić z użyciem preparatów miedziowych, wraz z ochroną przed parchem jabłoni, później w obniżonych dawkach do stadium zielonego pąka. Następnie zalecane są zabiegi z preparatem Plantivax w okresie od zielonego/różowego (białego) pąka co 10 dni.

Skuteczność Plantivaxu potwierdzono w badaniach prowadzonych w Belgii, Francji i Stanach Zjednoczonych. Jak podkreślają przedstawiciele firmy Arysta LifeScience, głównymi zaletami Plantivaxu jest całkowite bezpieczeństwo dla roślin, tzn. nie uszkadza on kwiatów, nie powoduje ordzawień liści ani zawiązków, w przeciwieństwie do preparatów miedziowych. Wykazuje wysoką skuteczność: w infekcjach wczesnych powyżej 60 proc., w infekcjach późnych średnio powyżej 70 proc. Plantivax nie wywołuje odporności Ervinia amylovora, jak to ma miejsce w przypadku antybiotyków. Jego zaletą jest także możliwość łącznego stosowania z innymi środkami ochrony roślin i brak pozostałości po jego zastosowaniu.

Warunki sprzyjające wystąpieniu infekcji zarazą ogniową:
-Faza rozwojowa jabłoni i gruszy (kwitnienie i początek wzrostu pędów)
-Wilgotność powyżej 80 proc. (deszcz, mgła, rosa)
-Temperatura 18-30oC
-Średnia temperatura dobowa powyżej 15oC (infekcja kwiatów – temp. powyżej 20oC, infekcja pędów – temp. powyżej 13oC i deszcz – powyżej 10 mm) 

Przeczytaj także: Czym ugasić zarazę ogniową

Powiązane artykuły