Gama odmianowa grusz wciąż prezentuje się skromniej niż jabłoni, ale w ostatnich dziesięcioleciach pojawiają się nowe odmiany. Czy grusza ‘Dolores’, siewka z wolnego zapylenia odmiany ‘Abbe Fetel’ popularnej na południu Europy, dołączy do grona polecanych w polskich sadach? Z opisu jej cech morfologicznych widać, że ma ku temu predyspozycje, ale czas pokaże, co nastąpi.
Drzewo odmiany ‘Dolores’ rośnie umiarkowanie silnie, a owoce są duże i bardzo duże (200–220 g), wydłużone z charakterystycznym przewężeniem, zielone, niekiedy z czerwonawym rumieńcem. Jest to odmiana deserowa, kwitnąca w tym samym czasie co popularna ‘Konferencja’. Wcześnie wchodzi w okres owocowania i regularnie owocuje. Należy do odmian plennych. Dojrzewa w drugiej połowie września, a może być przechowywana do końca lutego. Co ważne – jest wytrzymała na mróz i dobrze zrasta się z pigwą.
Źródło: prezentacja prac badawczych prof. Edwarda Żurawicza i dr Mariusza Lewandowskiego z ISK im. S. Pieniążka w Skierniewicach, III Konferencja Odmianowa, Grójec
 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia