Maliny podwoją ceny?

Cena skupu malin w tym roku może sięgnąć 850 dinarów za kilogram (33 zł/kg), czyli dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Serbowie twierdzą, że tak duży skok cen malin będzie spowodowany zmniejszeniem plonów na światowym poziomie, przede wszystkim w Chile.

Obecnie światowe zapotrzebowanie na mrożone maliny jest od 20 000 do 40 000 ton wyższe niż podaż. Takiej sytuacji na rynku nie odnotowano jeszcze nigdy w historii. 

Prezes Stowarzyszenia Malin Serbii Dobrivoje Radović potwierdza, że ​​w 2022 roku spodziewany jest dodatkowy wzrost cen malin, dzięki czemu cena skupu może wynieść ponad 850 dinarów za kilogram (33 zł/kg).

- Cena mrożonych malin w eksporcie na początku tego roku była dobra i wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze wyższa. Drastycznie wzrosły ceny surowców i nawozów mineralnych. Jednocześnie owoców będzie mniej, ponieważ zeszłoroczna susza odbije się na plonie. W tej chwili w Europie i na świecie jest duże zapotrzebowanie na mrożone maliny, na rynku brakuje od 20 000 do 40 000 ton. – wyjaśnia Radović.

Analityk rolny Branislav Gulan potwierdza, że cena zakupu „czerwonego złota” w tym roku może zostać podwojona w porównaniu z rekordowym 2021 r.

- To realistyczna kalkulacja podyktowana sytuacją w terenie, zarówno w kraju, jak i za granicą. Maliny źle rodziły w zeszłym roku, więc łączne zapasy wynosiły od 60 000 do 80 000 ton. Trzeba jednak powiedzieć, że ubiegły rok przyniósł nam 400 mln euro z samego eksportu, a Serbia jest przecież jednym z trzech największych producentów tego owocu na świecie, obok Chile i Polski – mówi Gulan.

- Na światowym rynku jest ogromny popyt na maliny, więc cena musi odnotować wzrost w porównaniu do zeszłego roku. Malina ma bezpieczną przyszłość, a Serbia musi opracować plan i program rozwoju produkcji. Najwięcej musimy popracować nad podniesieniem standardu produkcji – zaznacza Joković.

W poprzednich latach serbskie maliny dotarły do ​​Japonii i Korei Południowej, ale wiodącymi krajami, do których eksportujemy, są Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Belgia… Z krajów pozaeuropejskich Serbia eksportuje najwięcej malin do Stanów Zjednoczonych.

Cena serbskich malin pod koniec 2021 r. osiągnęła bezprecedensowy rekord, dzięki czemu mrożony owoc, odmiana Roland, został w listopadzie wyeksportowany do Japonii w cenie aż 11,3 euro za kilogram (51,33 zł/kg).

To co najmniej dwa razy więcej niż producenci otrzymali latem ubiegłego roku, kiedy byli bardzo zadowoleni ze swoich zarobków.

* W Serbii maliny uprawia się na powierzchni 25 000 hektarów. W 2021 r. plon wyniósł 110 589 ton. Średni plon z hektara wyniósł 5315 ton. Wartość eksportu serbskich malin wyniosła 400 mln euro.

Źródło: agrotv.net

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

0 #3 Leon 2022-02-18 05:35
Cytuję FanPiS:
Cytuję Albert:
A co z będzie z ceną czarnej porzeczki ? Jak wyglądają stany magazynowe?

Nie dowiesz się tego nikt naprawdę nie wie to są zwykłe spekulacje,a to że cena malin będzie wyższa to też nie takie pewne


Nie znasz dnia ani godziny ...o tej porze i wogóle prawdy się nie dowiesz. Statystyki WPA i GUS polegają na ankietach 1000 obywateli z ulicy co akurat na temacie się znają
Cytować
+2 #2 FanPiS 2022-02-15 11:59
Cytuję Albert:
A co z będzie z ceną czarnej porzeczki ? Jak wyglądają stany magazynowe?

Nie dowiesz się tego nikt naprawdę nie wie to są zwykłe spekulacje,a to że cena malin będzie wyższa to też nie takie pewne
Cytować
+1 #1 Albert 2022-02-15 06:16
A co z będzie z ceną czarnej porzeczki ? Jak wyglądają stany magazynowe?
Cytować

Powiązane artykuły

Ceny malin po raz kolejny spadły...

Ceny skupu malin w dół

X