Obniżenie nawożenia azotem. Sprawdzone rozwiązanie

W czwartek, 3 marca w Ciechocinku odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez PUH Chemirol, dotycząca wprowadzenia na rynek nowego produktu BlueN. To nowatorski produkt wspierający odżywianie roślin azotem, zawierający unikatowe bakterie Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T, które w odróżnieniu od innych bakterii wiążących azot, zasiedlają nadziemną część roślin. Asymilacja azotu odbywa się poprzez liście. BlueN dostarcza od 30 do 76 kg azotu, przy efektywnym wzroście plonowania i utrzymaniu parametrów jakościowych owoców. Produkt może być stosowany w uprawach sadowniczych, rolniczych, warzywniczych i specjalistycznych. 

Więcej o nowym produkcie opowiedział Wojciech Kukuła:

BlueN to produkt firmy Corteva Agriscience, jak zaznaczył Łukasz Wieczorek, Category Marketing manager w firmie Corteva Agriscience, BlueN jest pierwszym produktem z gamy produktów biologicznych w ofercie firmy Corteva. To produkt, który będzie podstawą tworzenia kolejnych technologii nawożenia i budowania kolejnej generacji tego typu produktów.

Dystrybutorem BlueN jest firma PUH Chemirol: – Ten produkt potrzebował partnera, który podziela naszą wizję tego jak chcemy ten produkt sprzedawać i promować. – powiedział Wieczorek.

binary comment

Dr inż. Marek Reich, współpracujący z firmą Chemirol, przybliżył technologię zawartą w nowym produkcie.

BlueN to innowacyjna technologia, którą jest Methylobacterium symbioticum – bakteria wolno żyjąca i asymilująca azot z powietrza. Bakteria wiąże azot z powietrza i poprzez enzym nitrogenazy dostarcza roślinie azot w formie amonowej. Bakteria żyje w roślinie przemieszczając się wewnątrz tkanek rośliny. BlueN dostarcza od 30 do 76 kg azotu, przy efektywnym wzroście plonowania i utrzymaniu parametrów jakościowych. – wyjaśnił Marek Reich.

Preparat jest w formulacji WP, o 3-krotnej mikrokapsulacji, dzięki czemu produkt jest bardzo stabilny, a bakteria jest chroniona przed niekorzystnymi czynnikami. Formulacja jest pożywką – zanim bakteria zacznie konsumować metanol, który roślina wydziela przy intensywnych podziałach komórkowych, ma pożywkę do namnażania się, aby intensywnie kolonizować roślinę. – powiedział Reich.

binary comment

Jak działa BlueN?

Bakteria posiada wić i surfaktant, który jest zawarty w formulacji powoduje, że bakteria może przemieszczać się nawet na spodnią część liścia, bakterie lokalizuje się przy aparatach szparkowych, bo tam znajduje się metanol, który jest wydzielany w momencie intensywnych podziałów komórkowych, dlatego ważnym elementem jest, by w momencie stosowania roślina nie była w stresie, ponieważ wtedy aparaty szparkowe są zamknięte. Roślina musi być odpowiednio zaopatrzona w molibden, żelazo i siarkę. Bakterie wykorzystują enzym nitrogenazy, w momencie, gdy już zasiedli roślinę proces następuje intensywnie i roślinie dostarcza azot amonowy, który wbudowywany jest w aminokwasy. Szybko namnażające się bakterie wnikają do rośliny, są transportowane wraz z asymilatami. Bakteria żyje tak długo jak żyje roślina, dopóki metanol jest wytwarzany, bakterie się namnażają. – tłumaczył Marek Reich.

Methylobacterium symbioticum tworzy w roślinie różowo zabarwione kolonie produkujące metylobaminę, która działa jak naturalny filtr, który chroni bakterię przed promieniowaniem UV i jednocześnie odbija rozporoszone światło w kierunku chloroplastów, co zwiększa intensywność procesu fotosyntezy.

wyniki

Kiedy wykonać zabieg?

Jest to ważna kwestia, ponieważ zabieg należy wykonać w czasie intensywnego wzrostu roślin, ważna jest odpowiednia temperatura, optymalna to 10-25 stopni C i wilgotność. Zabieg wykonujemy w okresie od marca do zakończenia wegetacji, w godzinach porannych lub wieczornych, kiedy aparaty szparkowe są otwarte. Roślina nie może być w stresie.

W przypadku jabłoni BlueN stosujemy, kiedy rozwinięte jest przynajmniej 50% masy liściowej (okres różowego pąka). Jeśli w tej fazie występują przymrozki, możemy przełożyć zabieg na czas po kwitnieniu. W przypadku truskawek stosujemy między fazą 5 liści a początkiem kwitnienia. Dawka dla drzew ziarnkowych i pestkowych to 500 g/ha, w przypadku plantacji jagodowych to 333 g/ha.

Produkt ma 2 lata przydatność do użycia, jest łatwy w aplikacji i kompatybilny ze środkami ochrony roślin oraz innymi produktami. Nie może być mieszany z produktami bakteriobójczymi.

BlueN wpisuje się w założenia Zielonego Ładu - azot pozyskany dzięki bakteriom nie będzie uwzględniony w bilansie nawożenia azotowego.

Powiązane artykuły

Jak stosować miedź przez cały sezon?

Nowe możliwości w stosowaniu miedzi

Kaptan – płyn czy proszek? Masz wybór

X