Rekordowo zimny kwiecień w Europie

To drugi z rzędu rok, w którym po niezwykle wczesnej wiośnie nadszedł mroźny okres. W zeszłym roku w niektórych częściach Europy odnotowano najcieplejszy marzec, a na początku kwietnia pojawił się rekordowy chłód. Szwajcaria i Słowenia odnotowały rekordowo niskie temperatury w kwietniu. Dla wielu miejsce we Francji i Włoszech był to najzimniejszy kwiecień w historii.

Kwietniowy atak zimna w 2021 roku był druzgocący dla francuskich winiarzy, powodując straty w wysokości 2,4 miliarda dolarów. Niektóre winnice straciły 80 procent swoich plonów.

Jednak skutki obecnej fali zimna we Francji mogą być mniej dotkliwe niż w 2021 r. ze względu na czas i zasięg. W tym roku mróz pojawił się kilka dni wcześniej, a wzrost roślinności, zwłaszcza winorośli, był mniej zaawansowany. Wiele pąków wciąż nie jest otwartych. Fala zimna również wydaje się być mniej rozległa, skoncentrowana głównie w rejonach południowo-zachodnich.

Plantatorzy winorośli wyciągnęli wnioski z zeszłorocznego ataku zimna. Teraz lepiej monitorują najbardziej mroźne działki, a później przycinają swoje winnice i zapewniają lepszą ochronę. Niektórzy francuscy winiarze rozpalają świece lub używają zraszaczy antyprzymrozkowych.

W tym roku sytuacja się powtórzyła, w Europie temperatury spadły do ​​11-18 stopni Celsjusza poniżej normy. Rekordowe zimno wywołało ostre mrozy, szokując wcześnie kwitnące rośliny i uprawy w kilku krajach.

Nadzwyczajnie zimna pogoda, która pojawiła się w weekend, następuje po wyższych niż zwykle temperaturach w poprzednich tygodniach, co spowodowało gwałtowny wybuch wegetacji - szczególnie w rolniczych regionach Francji.

„Nadal trudno jest ocenić szkody spowodowane przez mróz, ale ucierpiały sady (głównie owoce pestkowe, takie jak śliwy, morele, wiśnie) i winnice” – mówi Jean-Marc Touzard, dyrektor ds. badań we francuskim National National Instytut Badawczy ds. Rolnictwa, Żywności i Środowiska (INRAE)

Klimatolodzy obawiają się, że coraz wyższe temperatury późną zimą i wczesną wiosną zwiększają częstotliwość tzw. „fałszywych źródeł”, które pobudzają rośliny do wcześniejszej wegetacji, zanim minie zagrożenie w postaci mroźnych temperatur, które mogą zniszczyć młode, wrażliwe rośliny.

Guillaume Séchet, francuski meteorolog, napisał na Twitterze, że 1-3 kwietnia były najzimniejszymi pierwszymi trzema dniami kwietnia w kraju od co najmniej 1930 roku.

Mróz i rekordowo niską temperaturę zaobserwowano również w Niemczech, Hiszpanii i Austrii.  Mapy pogodowe pokazywały rozległy region o wyjątkowo zimnych warunkach, od Portugalii po zachodnią Rosję. Największe różnice temperatur od normalnych występowały między Hiszpanią a Niemcami, przy czym najmocniej ucierpiała Francja.

Ciepła zima mogła spowodować, że uprawy były bardziej podatne na mróz. W Niemczech zima była cieplejsza niż zwykle, zanotowano blisko 20 dni więcej bez mrozu niż w przeciętnym roku. Według biuletynu Komisji Europejskiej dotyczącego monitorowania upraw „W Niemczech tolerancja na mróz jest raczej słaba, co sprawia, że ​​uprawy są podatne na niskie temperatury”.

Komentarze  

+2 #3 Chochlik 2022-04-05 11:54
Cytuję Zzz:
Mniej znaczy więcej...

No co ty

Jest masa jest kasa
Cytować
+1 #2 Zzz 2022-04-05 11:21
Mniej znaczy więcej...
Cytować
+2 #1 Chochlik 2022-04-05 10:51
Olaboga
Znowu nic nie będzie
Cytować

Powiązane artykuły

Dzisiejsza noc przyniesie przymrozki

Pierwsze przygruntowe przymrozki

Przymrozki wracają. IMGW wydał ostrzeżenia

X