Zapowiedzi nowych produktów

Na konferencji zorganizowanej 5 października 2011 roku przez firmę Compo Expert z Poznania, dystrybutora nawozów, w tym między innymi serii Basacote® Plus, zapowiedziano pojawienie się nowych produktów wykorzystujących zdobyczne biotechnologii. W jednym z nawozów do makro- i mikroelementów dołączono bakterie Bacillus subtilis o antagonistycznym działaniu względem między innymi takich patogenów jak Fusarium, Scelrotinia, Coleobacterium. Zapowiadane jest też pojawienie się substancji wyjątkowo skutecznej w ochronie przed przymrozkami. Jak zapewniali przedstawiciele firmy, wykazuje ona długotrwałe działanie po jedno-, dwukrotnej aplikacji, a ponadto zabezpiecza przeciwko oparzeniom słonecznym. Skład jest objęty patentem.

Matthias Winkelmann, przedstawiciel na Europę i Afrykę, mówił o historii, rozwoju i specyfice marki Compo. Firma specjalizuje się w wytwarzaniu i dystrybucji technologicznie zaawansowanych nawozów. Produkowane są one w dwóch krajach – nawozy granulowane i płynne od początku do końca w fabryce w Niemczech, natomiast część rozpuszczalnych nawozów dolistnych oraz do fertygacjii – w Hiszpanii.

Dr Georg Ebert z Centrum Badań i Rozwoju Compo (R&D) przedstawił wykład na temat: ”Wykorzystanie nawozów o kontrolowanym uwalnianiu składników w sadownictwie oraz ich wpływ na jakość plonu”. Jeden ze sztandarowych produktów Compo, seria nawozów otoczkowanych, Basacote® Plus, o kontrolowanym uwalnianiu składników polscy sadownicy mogą nabyć od 2000 roku. Stosowany jest podczas sadzenia drzewek, zapewnia im optymalny skład mikro- i makroelementowy podczas pierwszego roku wegetacji.

Obecnie w ofercie dla sadowników znajdują się jeszcze nawozy: DuraTec® (częściowo otoczkowany nawóz NPK z podwójną technologią wydłużania działania azotu), NovaTec® (z dodatkiem inhibitora nitryfikacji DMPP, bezchlorkowy), Blaukorn® (bezchlorkowy, granulowany na bazie siarczanu potasu, wieloelementowy), Nitrophoska® Foliar (dolistny NPK, zawierający dodatkowo magnez i mikroskładniki), Basfoliar® Combi – Stipp (magnezowo-wapniowy, zchelatowany) oraz Nutribor® (bogaty w bor i inne mikroelementy w formie chelatów).

Ostatnią wykładową częścią spotkania było wystąpienie dr Michała Szklarza z Katedry Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który przedstawił ciekawe wyniki doświadczeń przeprowadzonych z użyciem dolistnych nawozów Compo oraz omówił najważniejsze problemy występujące w tym roku w uprawie jabłoni.

Interesującym produktem jest Basfoliar® Aktiv, który – jak wykazują badania – w bardzo dużym stopniu ogranicza występowanie parcha jabłoni. Poza funkcją odżywczą typową dla nawozów, dodatkowo jeszcze zawiera komponenty biostymulujące i ochronne przeciwko wielu chorobom. Polecany jest w przypadku niedoborów, ale także w celu poprawy jakości, zwiększa bowiem twardość owoców truskawki i zapobiega pękaniu owoców czereśni, przede wszystkim jednak ogranicza występowanie parcha jabłoni, gorzkiej plamistości i innych chorób przechowalniczych jabłek.
[BPS]

Powiązane artykuły

X