Najpopularniejsze owoce sierpnia

W sierpniu wzrosły wszystkie wskaźniki konsumpcji owoców. Największy wzrost deklaracji spożycia w stosunku do zeszłego miesiąca dotyczył borówek (o 13 p.p.) oraz jabłek (o 9 p.p.). Mimo tego co drugi z Polaków (51%) ma dietę zbyt ubogą w warzywa i owoce. Jedynie co szósty (16%) z nas odżywiał się w sierpniu zgodnie z zaleceniami dietetyków – minimum połowę tego, co jadł stanowiły warzywa i owoce.

W sierpniu w rankingu najczęściej jedzonych owoców prowadziły jabłka (83%), śliwki (59%) i borówki (53%). Połowa Polaków deklarowała także, że jedli maliny (50%), nieco mniej wiśnie (40%).

Obok realizowanego monitoringu konsumpcji Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw zlecił realizację sondażu pt. "na ile lat się czujesz". Kantar zapytał Polaków o ich subiektywne odczucie wieku. Efekt porównania wyników tych dwóch badań jest bardzo ciekawy.

Jesz owoce i warzywa - czujesz się młodziej

Spożycie warzyw i owoców wyraźnie jest związane z odczuciem wieku. Im młodsi się czujemy, tym więcej spożywamy warzyw i owoców. Im więcej warzyw i owoców spożywamy tym młodsi się czujemy - oto wnioski z badań Kantar. Zbadana "wyraźna" korelacja jest argumentem za szerszą promocją roli owoców i warzyw w codziennym odżywianiu Polaków.

Konsumpcja owoców w sierpniu

Podobnie jak w poprzednich latach w sierpniu najpopularniejszym owocem były jabłka, które w tygodniu poprzedzającym badanie spożywało ponad czterech na pięciu Polaków (83%). Jabłka jedzone były też najczęściej. 5% Polaków jadło je codziennie, a dalsze 10% 4-5 razy w tygodniu.

Na drugim miejscu wśród polskich owoców znalazły się śliwki, które jadło 59% badanych. Mniej niż przed rokiem o 7 p.p.

Ponad połowa (53%) Polaków na początku sierpnia jadło borówki. To więcej niż przed miesiącem (o 13 p.p.). To wszystko deklaracje konsumpcji "w tygodniu poprzedzającym badanie", czyli de facto na początku sierpnia.

Połowa Polaków deklarowała także, że jedli (w tygodniu poprzedzającym badanie) maliny (50%), nieco mniej wiśnie (40%).

Największy wzrost deklaracji spożycia w stosunku do zeszłego miesiąca dotyczył borówek (o 13 p.p.) oraz jabłek (o 9 p.p.).

W porównaniu do sierpnia 2021 wzrosło także spożycie śliwek (o 7 p.p.) oraz jeżyny (o 4 p.p.). Wpływ na odnotowane wzrosty i spadki deklaracji spożycia może mieć wcześniejsze niż w dwóch poprzednich latach rozpoczęcie sezonu.

Owoce sezonowe 

Borówka rośnie w tempie 8%. To wynik powtarzający się regularnie od początku realizacji badań, czyli od grudnia 2019 r.. W sierpniu wzrost deklaracji spożycia, w stosunku do lipca, wyniósł 13 p.p.. To najwyższy wzrost wśród wszystkich 21 badanych gatunków, zarówno owoców, jak i warzyw.    

Największy wzrost liczby konsumentów "sierpień do sierpnia" zanotowały jeżyny - o 22%, czyli 1,3 mln osób i aronia - o 13%, czyli 0,6 mln osób. Truskawce w sierpniu przybyło 0,6 mln konsumentów, to wzrost o 7%. 

Malina zyskała, "sierpień do sierpnia", 1 mln konsumentów. To oznacza wzrost o 6%. Jest to, obok jeżyn, drugi najwyższy wzrost. 

W skali 2 lat - sierpień 2022 vs. sierpień 2020 - wzrosty są jeszcze bardziej imponujące. Ilość deklaracji "spożywam owoce i przetwory" z czarnej porzeczki wzrosła o 56%, o ponad 2,9 mln konsumentów. 

Jeżyny zwiększyły liczbę spożywających o 38%, czyli ok. 1,9 mln konsumentów. Aronia wypracowała wzrost o 31%, czyli ok. 1,3 mln nowych konsumentów.

Borówka zyskała w tym czasie 2,6 mln nowych konsumentów. Wzrost w procentach to 18% w skali 2 lat. Obok czarnej porzeczki to największy wzrost. Dał on borówce w sierpniu br. już 17,2 mln konsumentów.

Powiązane artykuły

X