Agrounia żąda podniesienia limitów taryf prądu dla rolników

Zdaniem Agrounii rządzący nie zdają sobie sprawy jak ważne jest utrzymanie produkcji żywności w Polsce na obecnym poziomie, dlatego partia zwraca uwagę na konieczność zwiększenia taryf na prąd dla rolników. Agrounia uważa, że konsekwencje wysokich cen prądu będą daleko idące.

„W konsekwencji będziemy mieć mniej żywności, a na rynku powstaną kolejne monopole. To one będą dyktować ceny. Minister rolnictwa powinien postawić sobie jeden zasadniczy cel: obronić jak najwięcej gospodarstw. Ten trudny czas sam nie minie, a my musimy wiedzieć, że na polską wieś nie mogą wrócić lata ’90.” – czytamy w komunikacie Agrounii.

Poniżej treść pisma wystosowanego przez Agrounię do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka:

Żądamy podniesienia limitów taryf prądu dla rolników.

Rządowe limity zamrożenia taryf do 3000 kWh na rok dla gospodarstw rolnych są dramatycznie niskie. Wygląda na to, że nie było to skonsultowane ze środowiskiem rolniczym. W związku z licznymi interwencjami rolników w Agro Unii oraz własnymi obliczeniami, wnioskuje o przyjęcie w trybie pilnym innego rozwiązania, czyli przyjęcie propozycji AGROunii. Domagamy się by ceny prądu dla gospodarstw rolnych zostały zamrożone na limicie wyliczonym z średniego zużycia prądu zakupionego przez dane gospodarstwo rolne w ciągu trzech ostatnich lat.

Zamrożenie cen na obecnym poziomie odbije się bardzo negatywnie na produkcji żywności, a w dalszej konsekwencji na jej cenach. Szczególnie negatywnie odbije się to na gospodarstwach, które:

- przechowują warzywa i owoce w chłodniach,

- hodują zwierzęta (kury, świnie, krowy),

- przechowują zboża i jednocześnie je suszą,

- konfekcjonują warzywa i owoce,

- produkują mleko.

Prosimy o zastosowanie naszej propozycji bardzo szybko. Dzięki temu unikniemy nawarstwiania się problemów ekonomicznych, a co za tym idzie społecznych. Brak proponowanych przez Agro Unię rozwiązań utrzymujących ceny na odpowiednim poziomie bezpośrednio uderzy w bezpieczeństwo żywnościowe Polski.

Powiązane artykuły

X