Przymrozki 2024. Na jaką pomoc mogą liczyć poszkodowane gospodarstwa?

– Chcę objechać wszystkie województwa i spotkać się ze wszystkimi Izbami Rolniczymi – zapowiedział minister Czesław Siekierski podczas spotkania w siedzibie Krajowej Rady Izb Rolniczych w Parzniewie.

– Rolnicy są poważnymi partnerami w tej rozmowie – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę, że od początku swojego urzędowania postawił na rozmowy z rolnikami.

– Rozmawiam ze wszystkimi rolnikami, zarówno na miejscu protestów, jak i w Warszawie – dodał.

Odnosząc się do kwestii rolniczych protestów, minister podkreślił, że spowodowane zostały one przede wszystkim brakiem opłacalności produkcji rolnej, na co nałożyły się również problemy związane z wymogami wynikającymi z wdrażania Zielonego Ładu i nadmiernego importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.

Minister zauważył, że straty powstały przede wszystkim w regionach sadowniczych. Zwrócił uwagę, że są punktowe obszary, w których straty sięgają blisko 100 procent.

– Dopiero po oszacowaniu strat w skali całego kraju będzie możliwe określenie poziomu pomocy dla poszkodowanych gospodarstw – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister poinformował, że złożonych zostało 170 tysięcy wniosków o dopłaty do sprzedanego zboża, ale nie została jeszcze podliczona kwota, na jaką opiewają złożone wnioski. Według szefa resortu zaplanowane środki powinny wystarczyć.

– W tym roku wyeksportowaliśmy 13,7 mln ton zbóż wobec 9,2 mln ton w roku ubiegłym, co oznacza blisko 49-procentowy wzrost eksportu zbóż z Polski – powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę, że ceny zbóż kształtowane są na rynku światowym. Poinformował, że w minionym roku w Rosji produkcja zbóż była wysoka i wyniosła 108-110 mln ton.

– W tym roku weryfikowano już dwukrotnie przewidywaną produkcję zbóż. Najpierw na 102 mln ton, potem na 88 mln ton, a nawet poniżej ze względu na suszę na południu Rosji – dodał minister i poinformował, że niższe zbiory zapowiadane są także w Ukrainie.

– Szacujemy, że w Polsce zbiory będą na poziomie roku ubiegłego – stwierdził szef resortu rolnictwa.

Podczas spotkania z przedstawicielami Mazowieckiej Izby Rolniczej minister omówił także kwestie dotyczące: handlu z Ukrainą, planowanego wprowadzenia przepisów dotyczących dzierżaw oraz braku następców w gospodarstwach towarowych.

Komentarze  

+2 #2 Donald 2024-06-10 05:19
60% rolników głosowało na PiS


Po pomoc teraz zwróćcie się do prezesa z Nowogrodzkiej może coś wam obieca za 4 lata bo ode mnie dostaniecie zamorska figę z makiem
Cytować
+2 #1 Poldek 2024-06-08 01:55
Ale jak to???

To nie będzie po milionie????

Wina tuska
Cytować

Powiązane artykuły

X