Zważ swoje jabłko

Konkurs na Największe Jabłko Powiatu Grójeckiego wkrótce się zakończy. Organizatorzy zachęcają do udziału.
Konkurs organizowany jest już od dwóch lat, zawsze łączony jest z dożynkami sadowniczymi w Kozietułach. W  poprzednich edycjach zwyciężyły: w 2010 roku Antonówka 886 g, a nagrodą był laptop oraz w 2011 Mutsu 871 g, a nagrodą była nawigacja samochodowa.
Pierwsze zaszczytne miejsce trafiło do Andrzeja Szewczyka z miejscowości Trzylatków Parcela. W ubiegłorocznym konkursie do wygrania były nagrody m.in. nawigacja GPS, kosa spalinowa oraz zestaw ogrodniczy. Organizatorzy zapowiadają, że tegoroczne nagrody będą równie atrakcyjne.
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kozietuły i Okolic przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Grójcu oraz Urzędem Gminy i Miasta w Mogielnicy. Konkurs skierowany jest do wszystkich mieszkańców z powiatu grójeckiego. W ramach jabłkowej rywalizacji oceniana będzie waga owocu. Musi być on wyprodukowany na terenie powiatu grójeckiego. Warunkiem konkursu jest dostarczenie zdrowego, nieuszkodzonego owocu bez objawów chorób oraz żerowania szkodników. Wszyscy producenci jabłek gigantów  mogą zgłosić swój udział w konkursie do wtorku 20 listopada 2012 r. Owoce należy dostarczy do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kozietułach. Jabłka powinny być czytelnie oznakowane i opisane oraz dostarczone wraz z dokumentacją zawierającą charakterystykę produktu, t.j. imię i nazwisko lub nazwa producenta, adres zamieszkania, dane kontaktowe ( telefon oraz e-mail ) oraz odmiana jabłka. Rozstrzygnięcie konkursu w sobotę 24 listopada połączone będzie z piąta edycją dożynek sadowniczych – Jabłonalia. Oceny zgłoszonych produktów dokona komisja konkursowa powołana przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kozietuły i Okolic.
–  W przypadku I nagrody będzie to albo minimikroskop do poszukiwania szkodników w sadzie, albo refraktometr do określania zawartości cukru w owocach i przez to określania terminu zbioru owoców. Pozostałe nagrody to narzędzia np. zestaw sekatorów – mówi Ewa Mróz, organizator.
Jak informują organizatorzy, wiele wskazuje na to, że w tej edycji owoce są mniejsze niż w poprzednich. To wynika z plonowania, zbiory są większe, a więc owoców więcej na drzewach i bardziej wyrównane bez takich okazów.
Patronat główny nad konkursem sprawują Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencja Rynku Rolnego. Pierwsze trzy miejsca otrzymują dyplomy i statuetki od Ministra Rolnictwa, który jest patronem konkursu. Patronat honorowy sprawuje Prezes Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej Mirosław Maliszewski.
Paulina Omen - Klepacz

Powiązane artykuły

X