Uprawa roślin sadowniczych na nalewki

Amatorzy nalewek sporządzając popularne receptury alkoholowe często korzystają z plonów dziko rosnących drzew i krzewów owocowych. Czasem mogą mieć jednak problem, aby zebrać wystarczającą liczbę owoców ze stanowisk naturalnych. To jeden z powodów dla których warto uprawiać poszczególne gatunki roślin we własnym sadzie lub na działce.

rokitnikDereń jadalny
Wymagania: To mało wymagający gatunek. Może rosnąć na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Lubi gleby przepuszczalne, umiarkowanie suche.
Uprawa: Można sadzić go pojedynczo oraz w grupach w terminie wiosennym lub jesiennym. Nie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Młode okazy w czasie suszy warto podlewać. Co kilka lat zaleca się przeprowadzić zabieg wapnowania gleby w pobliżu rosnących krzewów.
Cięcie: Dereń z powodzeniem można ciąć na żywopłoty (wtedy sadzi się je w odległości 1m). Co 2 lata warto przeprowadzać cięcie prześwietlające.

Dzika róża
Wymagania: To mało wymagający, odporny na choroby gatunek. Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Można go uprawiać na glebach ubogich – ważne, aby podłoże było zasobne w wapń.
Uprawa: Roślinę sadzi się wiosną lub jesienią pojedynczo lub grupowo – na rabaty, w pobliżu drzew lub na nieformowane żywopłoty. Na zimę krzewy należy kopczykować. Dziką różę można uprawiać także w dużych pojemnikach.
Cięcie: Należy regularnie – co roku - usuwać stare pędy tuż przy ziemi. To zapobiega dziczeniu krzewu.

Dokończenie: eko-uprawy.pl

Powiązane artykuły

X