Szkodniki na truskawkach

W miesiącach letnich obserwuje się największe nasilenie populacji przędziorka, który bardzo szybko namnaża się w wysokich temperaturach. Nie wymaga on zwalczania na wszystkich plantacjach i każdego roku. Decyzję o oprysku należy podjąć na podstawie lustracji, wykonywanej co 2 tygodnie. Polecanym w tym okresie akarycydem jest Omite 570 EW.

Jeżeli na plantacji zauważy się rośliny skarłowaciałe, o wyraźnie zahamowanym wzroście, o drobnych, pomarszczonych liściach na krótkich ogonkach, należy sprawdzić pod binokularem najmłodsze, zwinięte listki na obecność roztocza truskawkowca. Tam,gdzie konieczne jest zwalczanie, zabieg wykonuje się właśnie po zbiorze owoców (należy go powtórzyć po 7 dniach). Do zwalczania tego szkodnika poleca się Sanmite 20 WP i Omite 570 EW. Koszenie, usuwanie starych liści, a także właściwa technika oprysku podnoszą efektywność zabiegu.

Kolejnym szkodnikiem, o którym należy pamiętać po zbiorze owoców, są opuchlaki – chrząszcze z rodziny ryjkowcowatych. Wykonując zabieg tuż po zbiorach i powtarzając go 1-2 razy co 14 dni ograniczy się liczbę chrząszczy składających jaja i wylęgających się larw (zalecane preparaty: Dursban 480
SC i Mospilan 20 SP). Przy uszkodzeniu znacznej liczby roślin zwalczanie może być mało celowe.

Źródło: "Aktulaności", www.kpodr.pl, B. Błaszczyńska
 

Powiązane artykuły

X