Aktualna sytuacja w sadach i jagodnikach. Czas na wapń – komentuje Agnieszka Lenart

 

 

 

 Producenci owoców, którzy 5 czerwca odwiedzili Agro-Centr w Białej Rawskiej mieli okazję sprawdzić między innymi stan odżywienia roślin na podstawie badania fluorymetrem, zbadać indeks fotosyntezy oraz EC wody. Darmowe badania odbywały się w ramach Dnia Otwartego z Timac Agro, a interpretację wyników przeprowadzali specjaliści firmy: Pani Agnieszka Lenart i Pan Marcin Płuziński.

– Badanie fluorymetrem pokazuje nam w jak dużym stresie rośliny były na początku wegetacji. W wielu przypadkach indeks fotosyntezy może być ograniczony, a jest to bezpośredni przymrozków, które dotknęły sady i plantacje wiosną  – mówiła Pani Lenart podkreślając, że nie jesteśmy jednak bezradni w tej sytuacji i możemy rośliny wspomagać, co zresztą producenci robili od początku wegetacji. W  tym momencie istotnym jest, aby już dostarczać wapń, bo mamy jeszcze małą konkurencję między zawiązkiem, a pędami o ten pierwiastek. Etap orzecha włoskiego jest więc strategiczną chwilą – zaznaczała. – Pamiętajmy, że rośliny są przeciążone trudnymi warunkami, a niedługo będziemy wchodzili w okres, kiedy kształtuje się plon na następny rok.  

Pani Lenart zwróciła również uwagę, że bardzo podobnie wygląda sytuacja roślin jagodowych. Najczęściej brakuje fosforu, magnezu oraz azotu. – Jest również problem z przemrożeniem korzeni – warto je więc teraz wspomagać – podsumowała przedstawicielka Timac Agro.

Badanie fluorymetrem ma na celu sprawdzenie stanu odżywienia jabłoni oraz roślin jagodowych. Aby było udane, liście muszą być świeżo zerwane, w dobrej kondycji (powinno być ich około 20). Sprawdzane są takie składniki jak: magnez, azot, potas, fosfor, żelazo, wapń, siarka, bor. Badanie to pomaga nam określić, co w danej chwili może ograniczać indeks fotosyntezy, który odpowiada za jakość i ilość plonu. Wyniki interpretowane są przez specjalistów na miejscu, bezpłatnie. – Przy interpretacji wyników i ustalania niezbędnego nawożenia bierzemy pod uwagę również stanowisko uprawy, rodzaj gleby oraz jej pH – wyjaśniał Pan Płuziński.

W dni jutrzejszym (6.06) Timac Agro oraz Agro-Cetr zapraszają do Dąbrówki Starej niedaleko Błędowa, gdzie również prowadzone będą badania.

 

IMG_1395
IMG_1409
IMG_1414
IMG_1422
IMG_1423
IMG_1430
IMG_1435
IMG_1441
IMG_1445
IMG_1451
IMG_1406

Powiązane artykuły

X