Kondycja drzew nie jest dobra, choroby kory i drewna w natarciu

 

Chociaż wiosną mówiło się, że sady dobrze zniosły zimę, dopiero teraz widać, że zimowe mrozy poważnie uszkodziły wiele drzew, przede wszystkim sady jabłoniowe, gruszowe, ale także wiśniowe. Bywa, że kwatery położone w wyjątkowo „mrozowych” miejscach trzeba usuwać. Zła kondycja sprawia, że drzewa stają się mniej odporne na choroby, które zaatakowały w tym sezonie  z podwójną mocą. Mowa przede wszystkim o chorobach kory i drewna, ale także brunatnej zgniliźnie drzew owocowych.  Niestety, okazuje się, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Dlaczego? Otóż, przez wiosenne przymrozki wielu sadowników znacznie ograniczyło ochronę sadów. Wychodzą bowiem  z założenia, że skoro nie ma owoców, nie opłaca się chronić samych drzew. O komentarz poprosiliśmy Pana Szymona Ziarkowskiego z Agro-Centr.

– Przemarznięcia zimowe, jak również ograniczona w wielu przypadkach ochrona drzew sprawiają, że na drzewach szybciej uwidaczniają się oznaki chorób. Sadownicy skarżą się obecnie przede wszystkim na brunatną zgniliznę drzew pestkowych powodującą zasychanie pędów oraz raka bakteryjnego. Większość producentów  wiśni zgłasza obumierające pędy – mówi Pan Ziarkowski.

Co sprzyja infekcjom? Zdaniem naszego rozmówcy bezpośrednim powodem jest zmarznięcie drzew zimą. Przemarznięte wiązki nie transportują w odpowiedni sposób substancji odżywczych, drzewa są osłabione i nie mają siły się bronić. – Nie pomógł także fakt, że podczas kwitnienia wiśni często występowały opady. Wystarczy, że ktoś ominął zabieg i brunatna zgnilizna infekowała kolejne kwiaty – zauważa.

Sadownicy martwią się również o sady jabłoniowe. Przemarznięte, osłabione drzewa atakowane są przez choroby kory i drewna. Patogeny mogą wnikać do drzew chociażby poprzez pęknięcia mrozowe, które obserwowane były na Gali i Goldenie. Producenci, których wiosenne przymrozki  pozbawiły plonu, ograniczają zabiegi do minimum, a wielu sadach także ochrona przed parchem nie była prawidłowa. Może odbić się to na kondycji drzew w przyszłym sezonie. 

 

Powiązane artykuły

Parch zaatakuje zaraz po świętach

Czy Twoja gleba ma już paszport?

Innowacja w fungicydowej ochronie sadów

Sadownicy polują

X