Rozbieżności w prognozach zbiorów

 

 

 – Duże oczekiwania i jeszcze większe rozbieżności. Na pytanie - ile w tym roku zbierzemy jabłek - odpowiedzi jest kilka. W ubiegłym sezonie, co czwarty owoc na światowych rynkach pochodził właśnie z Polski. Czy uda się utrzymać ten wynik? – zapytuje AgroBiznes. 

Według GUS produkcja może być mniejsza nawet o 36%. W ostrożnych przymiarkach sięgnie tylko 2 milionów 300 tysięcy ton. W najlepszym wypadku sezon zamknie się wynikiem 2 milionów 800 tysięcy ton. Na podobnym poziomie przedstawia szacunki Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych. Ale są też dużo bardziej optymistyczne prognozy zbiorów. Jak przytacza AgroBiznes, według zachodnich ekspertów produkcja jabłek w Polsce sięgnie przynajmniej 3 milionów ton - to zaledwie o kilka procent mniej niż w poprzednich pięciu sezonach. Bardzo dobrze zapowiadają się zbiory w Chinach, które zwiększyły powierzchnię sadów. Ale sezon dopiero się zaczyna, na rynku jabłek przemysłowych - w porównaniu z poprzednim - z całkiem niezłymi cenami. Średnia stawka wynosi teraz 74 grosze za kilogram - to prawie o 30 groszy więcej niż przed tygodniem.

W czwartek 10.08 prognozy dotyczące zbiorów między innymi w Polsce ogłoszono na kongresie Prognosfruit. Według tych szacunków, tegoroczna produkcja jabłek ma wynieść  2,870 mln ton. Jest to spadek o 29 % od poprzedniego sezonu oraz o 27 % niższy od średniej 3-letniej. 

 Jeszcze inne szacunki podają sami producenci. – W mojej okolicy jabłek będzie mniej o połowę, przy czym odmiany jabłoni ucierpiały w różnym stopniu. W przypadku niektórych odmian straty sięgają 90 %, innych tylko 20 %. Idared, Ligol, Jonagoldy, Mutsu, Boskoop są bardzo rzadkie, ale już Eliza, Szampion, Gala, Gloster, Golden mają dużo mniejsze ubytki – mówi w rozmowie z nami Pan Krzysztof Cybulak, działacz Związku Sadowników RP z lubelskiego. Podobne zdanie podtrzymuje wielu producentów.

Tymczasem Komisje nadal szacują straty w sadach. Według najnowszych danych MRiRW straty przekroczyły już poziom miliarda złotych. A dopiero 748 komisji zakończyło już swoje prace (komisje działały lub działają w 1189 gminach). Straty poniosło 31587 gospodarstw rolnych, a powierzchnia upraw dotkniętych klęską wyniosła 185 330,07 ha. Powierzchnia działek, na których szkody wynosiły powyżej 70% wynosi  85 103,24 ha oraz 74 820 m2 tuneli foliowych i szklarni.

 

Źródło: AgroBiznes, MRiRW

 

 

Powiązane artykuły

Po ile chcesz sprzedać jabłka?

Lepsza końcówka sezonu

X