Na licznych spotkaniach producentów owoców, które miały miejsce w ostatnich dniach w różnych częściach Polski uzgodniono, że 13 lipca 2018 roku odbędzie się protest/manifestacja polskich rolników na ulicach Warszawy.

Głównym organizatorem jest Unia Warzywno-Ziemniaczana. – Tylko razem możemy coś osiągnąć – mówi prezes Unii, Pan Michał Kołodziejczak i podkreśla, że producenci owoców nie będą tego dnia w stolicy sami  – w Warszawie manifestować będą również producenci warzyw, zbóż, hodowcy bydła i trzody chlewnej, a także producenci mleka.

 

Do inicjatywy przyłączają się kolejne związki, organizacje i stowarzyszenia:

 

Sandomierski Związek Ogrodniczy zwrócił się dziś (9 lipca) z apelem do wszystkich sadowników w całym kraju o powstrzymanie się  od zbioru i dostarczania do przetwórstwa owoców czarnej porzeczki, wiśni, malin i jabłek przemysłowych do odwołania.

 

Protest poparł również Związek Sadowników RP:

W związku z tragiczną sytuacją w skupie wiśni, w wielu miejscach w kraju powstają spontaniczne akcje protestacyjne. Zdesperowani plantatorzy nie widząc innego wyjścia podejmują radykalne decyzje o blokowaniu dróg, przetwórni, punktów skupu. To wyraz niezadowolenia i bezsilności. Związek Sadowników RP wszystkie te akcje popiera i solidaryzuje się ze wszystkimi producentami wiśni, nie tylko ze swoimi członkami. Od lat walczymy o uregulowanie rynku owoców do przetwórstwa, niestety bez większego skutku. W ostatnich latach kolejne przetwórnie trafiają w ręce obcego kapitału, tym razem ukraińskiego i chińskiego. Stanowią później bazę do importu słabej jakości mrożonek i koncentratów z zagranicy, które po zmieszaniu z polskim doskonałym surowcem sprzedawane są jako nasz produkt. Z hasła o repolonizacji (wykupieniu przez Skarb Państwa) nic nie jest realizowane. W ostatnich dniach już i tak załamanych producentów owoców jagodowych dobiła informacja o wspieraniu przez władze naszego kraju i za nasze pieniądze akcji zakładania nowych plantacji malin na Ukrainie. Związek Sadowników RP w najbliższym czasie podejmie się koordynacji wszystkich akcji protestacyjnych, mających miejsce w różnych częściach kraju. Nie możemy milczeć w sytuacji, kiedy wali się ważna gałąź naszej gospodarski. Nie pozostawimy sadowników samych z tym problemem! 

                                                                                                         

Do protestu przyłącza się również Solidarność Rolników:

„Szanowni Członkowie oraz Sympatycy Związku Solidarność RI.
Informujemy że mimo naszych podejrzeń o to że jako Rolnicy i Sadownicy jesteśmy wikłani w rozgrywki polityczne, gdyż zawiodły "ULICA I ZAGRANICA", przystępujemy do ogólnopolskiego protestu, który ma się odbyć 13 lipca 2018 r w Warszawie. Apelujemy do naszych członków o branie czynnego udziału w Proteście. Jeżeli w Waszych gminach są organizowane przez inne organizacje autokary nie wahajcie się a wsiadajcie. Ten protest jest apolityczny. Jeżeli się nie zjednoczymy to stracimy bezpowrotnie nasze miejsca pracy czyli nasze gospodarstwa. Dorobek pracy wielu pokoleń - nasze gospodarstwa przejmą zachodnie lub polskie banki. Dla nas to będzie bez znaczenia gdy staniemy się bezdomnymi. 500+ nas nie interesuje. My chcemy pracować i dawać miejsca pracy. Niebawem ukaże się oficjalny Komunikat. Powyższe stanowisko uzgodnione telefonicznie z członkami Prezydium.
Pozdrawiam - Wiceprzewodniczący Rady Woj. NSZZ Solidarność RI w Lublinie Sławomir Ziętek.”

 

W gminach na terenie całej Polski trwa obecnie mobilizacja i zapisy rolników na protest.

Manifestacja ruszy z Placu Konstytucji o godzinie 13.00.