Etap 1: produkcja

Sadownicy doskonale wiedzą, jak ważna jest dbałość o jakość owoców na każdym etapie ich produkcji. Liczy się wiele czynników: kondycja sadu po zimie, pogoda wczesną wiosną, gdy rusza wegetacja, wystąpienie przymrozków, które mogą zdziesiątkować pąki kwiatowe i zawiązki owoców, ryzyko uszkodzeń gradowych, prawidłowa ochrona przed chorobami i szkodnikami. Niektórym zagrożeniom można zapobiegać, w przypadku innych – minimalizować ich skutki. Efektem wielomiesięcznych starań jest wysoka jakość zebranych owoców.

Etap 2: przechowywanie

Kondycja jabłek w momencie zbioru to nie wszystko. Przechowywanie jest równie istotne, ponieważ wpływa na stan owoców w momencie sprzedaży, na uzyskaną cenę, a długofalowo – na zaufanie do producenta i jego marki. Sadownicy stosują różne strategie sprzedażowe, zależne m.in. od uprawianych odmian, sytuacji na rynku lokalnym, krajowym, europejskim, a nawet światowym, aktualnej ceny i perspektyw zbytu. Aby jak najdłużej zachować świeżość i jędrność wyprodukowanych owoców, trzeba zadbać o ich odpowiednie przechowywanie.

Recepta: FruitSmart od INNVIGO

Receptą na zachowanie wysokiej jakości jabłek, utrzymującej się nawet do początku kolejnego sezonu, jest regulator FruitSmart 3,3 VP firmy INNVIGO – pierwszy polski środek zawierający substancję aktywną 1-MCP (1-metylocyklopropen). FruitSmart wyhamowuje produkcję etylenu oraz procesy zachodzące pod jego wpływem w owocach. Środek można stosować we wszystkich typach chłodni, aby przedłużyć trwałość jabłek, podnieść ich walory jakościowe, zatrzymać jędrność oraz zahamować procesy fizjologiczne związane z przejrzewaniem.

To już czwarty sezon, kiedy polscy sadownicy będą mogli sięgać po ten preparat, żeby zapewnić optymalne warunki przechowywania i oferować klientom owoce doskonałej jakości aż do wiosny kolejnego roku. O zaletach regulatora FruitSmart przekonało się już wielu producentów, którzy doceniają łatwość jego stosowania, pozytywne oddziaływanie na kondycję jabłek i ograniczanie występowania chorób przechowalniczych.

Jakość i jędrność

Konsumenci oczekują atrakcyjnie wyglądających i zadowalających jakościowo produktów. Oznacza to, że owoce muszą dobrze znosić przechowywanie, transport oraz zachować walory jakościowe, wizualne i smakowe. Jędrność to czynnik, który wpływa na możliwość korzystnego sprzedania jabłek – zarówno w hurcie, do krajowych sieci handlowych, jak i na dalekie rynki. Warto pamiętać, że owoce, które uzyskują ocenę jędrności poniżej 5 punktów, nie są przyjmowane do sieci handlowych i marketów. Z doświadczeń sadowników wynika, że wskaźnik jędrności jabłek przechowywanych z zastosowaniem preparatu FruitSmart wynosi 7-8 punktów – także w przypadku tych z późnego zbioru, wyjętych dopiero wiosną. Takie efekty były pozytywnym zaskoczeniem dla producentów, którzy podkreślają, że po aplikacji regulatora owoce przechowywały się idealnie i zachowywały twardość, soczystość oraz smak jesiennego jabłka. FruitSmart nie tylko wpływa na długotrwałe utrzymanie jędrności owoców, ale także ogranicza występowanie chorób przechowalniczych, np. oparzeliny powierzchniowej.

FruitSmart do każdej chłodni

Dla sadowników, którzy do tej pory kojarzyli stosowanie preparatów poprawiających jakość przechowywanych owoców wyłącznie z zaawansowanymi chłodniami z kontrolowaną atmosferą oraz ze skomplikowaną procedurą aplikacji takich środków, INNVIGO ma dobrą wiadomość. Regulator FruitSmart może być stosowany w każdym typie chłodni: od obiektów przemysłowych z kontrolowaną atmosferą, jakimi dysponują więksi producenci bądź grupy producenckie, po zwykłe chłodnie, gdzie można otwierać komory w dowolnym momencie, aby utrzymać ciągłość dostaw.

Idea, jaka przyświeca firmie INNVIGO, to umożliwienie wszystkim producentom uzyskania wysokiej jakości przechowywanych owoców – tak by parametry traktowanych FruitSmartem jabłek ze zwykłej chłodni odpowiadały parametrom owoców przechowywanych w kontrolowanej atmosferze.