Konferencja w Grójcu - tradycja i nowoczesność

W dniu 29 stycznia 2011 roku w sobotę w Hali Sportowej SPARTAKUS w Grójcu odbyło się XVI Ogólnopolskie Spotkanie Sadowników zorganizowane przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach i Związek Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej pod honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Głównym Partnerem tegpo spotkania była firma Agrosimex, największy w regionie dystrybutor środków produkcji dla sadownictwa.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Pan prof. dr hab. Franciszek Adamicki, Kierownik Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, nowej jednostki naukowo-badawczej, która działa od 1 stycznia br., a powstała z połączenia Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa oraz Instytutu Warzywnictwa (z tej samej miejscowości co siedziba obecnego Instytutu).
Po tym wystąpieniu głos zabrali m.in. Prezes Związku Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej Poseł na Sejm Pan Mirosław Maliszewski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Marian Zalewski oraz przedstawiciel Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego. Wszyscy oni podkreślali rolę i znaczenie polskiego sadownictwa i zwłaszcza udział w nim sadowników z regionu Grójecko-Wareckiego. Wkład Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w rozwój polskiego sadownictwa w okresie ostatnich 60-ciu lat omówił Pan Prof. Augustyn Mika. Po oficjalnym otwarciu miały miejsce wykłady merytoryczne m.in.: Pana prof. dr hab. Waldemara Tredera nt. zagrożeń w sadownictwie związanych ze zjawiskami pogodowymi, Pani dr Haliny Morgaś nt. zakładania i prowadzenia sadu czereśniowego, Pana prof. dr hab. Kazimierza Tomali nt. przechowywania późnych odmian śliwek, Pana dr Krzysztofa Rutkowskiego nt. nowoczesnych technologii w przechowalnictwie, Pana doc. dr hab. Jerzego Liska nt. zwalczania uciążliwych chwastów w sadach i Pana mgr Grzegorza Hoduna nt. wykorzystania dawnych odmian owocowych w uprawie. Spotkały się one z dużym zainteresowaniem słuchaczy, a było ich łącznie ok. 450 osób.
Sadownicze spotkania w Grójcu od lat cieszą się ogromną popularnością wśród sadowników, o czym świadczyć może jak zawsze duża frekwencja. W tym roku zbiegły się one z jubileuszem 60-cio lecia Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa - obecnie jednej z części nowopowstałego Instytut Ogrodnictwa. W czasie spotkania można było nie tylko wysłuchać wykładów i skorzystać z fachowych porad pracowników naukowych Instytutu Ogrodnictwa, ale także wymienić doświadczenia z sadownikami z innych rejonów Polski, którzy również przybyli na tę imprezę, której dodatkowo towarzyszyła wystawa firm związanych z branżą sadowniczą. Na stoiskach zainteresowane osoby mogły uzyskać wszelkie informacje dotyczące produktów oraz usług świadczonych przez wystawiające się tam firmy, a łacznie było ich ponad 30-ści.
Bezpośrednio przed częścią konferencyjną Grójeckiego Spotkania Sadowniczego w sadzie Pana Jerzego Jasiorowskiego w Belsku Dużym k/Grójca odbył sie pokaz cięcia drzew - jabłoni i grusz, przeprowadzony przez belgijskiego doradcę Pana Barta Liesenborghsa. W pokazie uczestniczyło ponad 200 osób. Fotorelacja w 'Galerii'
 
Informacja prasowa Agrosimex, MASS

Powiązane artykuły

X