Czas myśleć o nawożeniu sadów

W Centrum Kongresowym Ossa koło Rawy Mazowieckiej 11 lutego odbyła się 2. Międzynarodowa Konferencja Nawożeniowa. Organizatorzy, Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka i Fruit Akademia, zaprosili prelegentów z kraju i zagranicy. Przekazana przez nich wiedza pozwoli na prowadzenie właściwego, skutecznego i optymalnego nawożenia w naszych sadach w nadchodzącym sezonie od wczesnej wiosny poczynając na późnej jesieni kończąc.
Jak ważnym tematem jest mineralne odżywianie roślin potwierdziła frekwencja na sali wykładowej. Sadownicy najwyraźniej już przygotowują się do sezonu i podejmują pierwsze decyzje co do wyboru nawozów, stąd duże zainteresowanie.
Według zaleceń specjalistów od nawożenia już na początku marca, a więc praktycznie za dwa tygodnie, należy zastosować nawozy na glebach ciężkich, na lekkich zaś dopiero pod koniec marca. Są to wskazówki doradcy z Europy Zachodniej, gdzie zima często trwa krócej niż u nas, ale od pewnego czasu coraz więcej mówi się o konieczności zasilenia pąków kwiatowych bardzo wcześnie, zanim jeszcze ruszy wegetacja. Terminowe dostarczenie składników pokarmowych jest niezwykle ważne, podobnie jak dobór odpowiedniej formy nawozowej w zależności od fazy wzrostu drzew. Wszyscy prelegenci podkreślali, że nawożenie powinno odbywać się po stwierdzeniu, jakich składników brakuje, czyli po wykonaniu analiz gleby i/lub liści. Jeden z prelegentów, prof. Andrzej Sadowski, swoje wystąpienie zatytułował znacząco: „Nawozić tym czego brak”, podkreślając, że nadmiar składników, podobnie jak niedobór, nie jest korzystny dla drzew. Duże zainteresowanie wzbudził wykład sadownika z Holandii, który pokazał, jak miesiąc po miesiącu nawozi swoje intensywne nasadzenia i jakie plony uzyskuje. Mimo wysokiej produktywności, wszelkie decyzje podejmuje na podstawie analiz gleby i liści, co umożliwia dobre zaopatrzenie przy minimalizacji kosztów. Okazuje się, że nawożenie w nowoczesnym sadownictwie to nawożenie oparte na racjonalnych przesłankach, bo tylko takie gwarantuje sukces. Skróty wykładów będą sukcesywnie prezentowane.
Wykładom towarzyszyła wystawa firm nawozowych i prezentujących rozwiązania techniczne. Zapraszamy do ‘Galerii’.
 

Powiązane artykuły

X