Jak osiągnąć perfekcję zbioru?

Sierpień to pełnia sezonu na polskie borówki. Są uprawiane we wszystkich regionach kraju. Powierzchnia ich uprawy przekracza 5,5 tys. ha. Według danych GUS wielkość produkcji borówki w Polsce w 2018 r. wyniosła 25 tys. ton, co oznacza wzrost o ponad 50% w stosunku do 2017 r. (16 tys. ton). Dynamicznie rośnie ilość osób zaangażowanych w utrzymanie standardów produkcji i zbioru. Wszyscy mają jeden cel: przekonać konsumentów do borówki – dostarczyć jak najlepszy towar, sprawić, że konsument będzie zadowolony, finalnie włączy borówkę do swojej codziennej diety. To warunek sukcesu, zarówno z punktu widzenia plantatorów, jak i wielu osób kreujących nasze nawyki żywieniowe i promujących polskie superowoce.

Delikatnie zebrane i szybko schłodzone owoce są gwarancją jakości

O efekcie końcowym – walorach i smaku owoców trafiających do konsumenta – często decyduje sposób zbioru oraz czas do ich schłodzenia. Odpowiednio zebrane i szybko schłodzone owoce są gwarancją jakości. Dzięki nim borówka zachowuje też swój charakterystyczny woskowy nalot.

Woskowa powłoka, która pokrywa borówki, nazywana jest meszkiem. To naturalna substancja, która chroni owoce przed uszkodzeniami. Piękny woskowy nalot pozwala mieć pewność, że owoce nie były wielokrotnie przesypywane podczas drogi z plantacji na sklepową półkę. Jego obecność to dla konsumentów bardzo dobry i bardzo prosty miernik jakości kupowanych borówek.

Co sprawia, że delikatna borówka może być przewożona na duże odległości, a nawet eksportowana na inne kontynenty? 

Polska jest jednym z największych producentów borówki ma świecie. Polish Berry Cooperative dostarcza borówki z polskich plantacji do ponad 30 krajów na 4 kontynentach. Decydujące znaczenie w eksportowych sukcesach ma jakość owoców i jej utrzymane po zbiorze. Kluczowy jest tutaj czas, jaki mija od zerwania do wstępnego schłodzenia, jeszcze na plantacji.

Na świecie panuje moda na polską borówkę

Ręczny zbiór nie jest standardem na świecie. Mamy  wyższe standardy zbioru i przechowywania. Polscy plantatorzy promują te standardy w całej branży. Borówka zbierana w określony sposób może być dostarczana do konsumentów na najbardziej wymagających rynkach, od Unii Europejskiej po kraje Dalekiego Wschodu.

 

Zasady, które warto stosować zbierając owoce na własnej plantacji

Oto uniwersalne zasady, które warto stosować zbierając borówki niezależnie od skali uprawy.

7 zasad dobrego zbioru

1. Ocena owoców. Zbierać należy wyłącznie owoce dojrzałe - słodkie, nieuszkodzone, o średnicy powyżej 12 mm. Owoce muszą być całkowicie suche, ponieważ suszenie owoców po zebraniu bardzo negatywnie wpływa na ich trwałość.  

2. Technika zbioru. Zbieramy dwoma rękami, układając je w „koszyczek”. Zbieramy na 1 kontakt, delikatnie odrywając borówki za pomocą kciuków obu dłoni, tak aby zachować woskowy nalot. Zbiór prowadzimy od dołu do góry krzewu i zrywamy wszystkie dojrzałe owoce.

3. Dla zachowania nalotu i uniknięcia uszkodzeń w rękach trzymamy jednocześnie nie więcej niż 5-7 borówek. Charakterystyczny woskowy nalot jest najprostszym miernikiem jakości. Świadczy on o fachowym zbiorze i zapewnieniu dobrych warunków w drodze z plantacji na sklepową półkę.

4. Owoce najlepiej zbierać do przeźroczystych miseczek lub tzw. panetek. Bardzo ułatwiają one samokontrolę przez osobę zbierającą. Pamiętajmy, że celem jest minimalizacja dotykania owoców. Ideałem jest dostarczenie na ich na stół bez przesypywania, turlania, przetaczania, przegarniania.   

5. Na plantacjach panetki wkładane są do skrzynki, którą dla ochrony przed zanieczyszczeniami ustawia się na skrzynce innego koloru. To bardzo przydatny patent. Ciemniejsze skrzynki dotykają ziemi, do jaśniejszych zbieramy owoce.  

6. Jeśli to tylko możliwe, skrzynkę ustawiamy w cieniu i zawsze nakrywamy kolejną skrzynką dla ochrony przed słońcem. Jeśli podczas zbioru mamy 2 kolory skrzynek, to nakrywamy jaśniejszą.

7. Dla zachowania walorów i smaku borówek, ich wstępne schłodzenie powinno nastąpić szybko, w ciągu 30 minut od zebrania. W warunkach domowych jest to stosunkowo proste – zebrane borówki należy jak najszybciej włożyć do lodówki.    

 

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection