Do gamy skupowanych przez podmioty pośredniczące owoców dołączają kolejne odmiany śliwek, gruszki odmiany „Klapsa” oraz jabłka odmiany Paulared i Delikates.

Po ostatnich nawałnicach i gradzie w gminie Szydłów, zagłębiu, które produkuje 1/4 krajowej produkcji śliwek, niezrozumiałe są kolejne obniżki cen skupu tych owoców (1,20 zł/kg). Warto dodać, że śliwka przemysłowa skupowana w kisten po 0,50 zł/kg.

Cena najpopularniejszej letniej odmiany jabłek, czyli Pirosa, spadła do 1,20 zł/kg od 65 mm. Plon tej odmiany został bardzo ograniczony przez suszę, zwłaszcza, jeżeli chodzi o grubsze rozmiary. W związku z powyższym, wielu sadowników uważa tę stawkę za stanowczo za niską.

Następne w kolejce do zbiorów odmiany Paulared i Delikates, także są już skupowane. W ich przypadku cena jest nieco wyższa i wynosi 1,50 zł/kg powyżej 70 mm. Rosnąca powoli cena jabłek przemysłowych będzie wpływać na wzrosty cen kolejnych odmian. W lubelskim i sandomierskim przemysł skupowany jest już po 47– 50 groszy.  

Niektóre grupy kupują także gruszkę Faworytkę, popularnie zwaną Klapsą, po 2,00 zł/kg od 60 mm. Spoglądając na gruszkę, odsetek owoców spełniających te wymagania jest naprawdę mały. W wielu punktach skupu można sprzedać także gruszki z przerywki za 0,40 zł/kg.

 

Źródło: bronisze.com.pl

Najnowsze komentarze