Możliwości sprzedaży śliwki przemysłowej są nikłe.  Niewiele skupów kupuje takie owoce, a chętnych do sprzedaży nie brakuje. Te punkty, które przyjmują taki towar, oferują od 0,40 do 0,50 zł/kg. 

Śliwka przemysłowa to niszowy i mało popularny w przemyśle przetwórczym towar. Ale i ona co roku znajduje nabywców. W tym roku śliwek nie brakuje. I niestety, nie brakuje też owoców, które nie nadają się na sprzedaż jako towar deserowy.

Obecnie ceny śliwek przemysłowych w kisten to 0,40 – 0,50 zł/kg. Droższa jest Węgierka, za nią dostaniemy 0,60 zł/kg. Owoce z przeznaczeniem na dżemy są warte 0,95 zł/kg. Cena ta dotyczy zarówno Węgierki, jak i innych fioletowych odmian. Owoców ordzawionych czy tak zwanych „fasolek” jak w przypadku odmiany Bluefre jest dużo, jednak możliwości sprzedaży są ograniczone.

Niestety, punktów skupu, gdzie można sprzedać takie owoce jest bardzo niewiele. Niektóre z nich prowadziły skup tylko kilka dni.

Sadownicy największy problem mają z ordzawionymi owocami, których po przymrozkach jest wyjątkowo dużo. Przy ograniczonym zbycie, niektórzy producenci wkładają do skrzynek owoce o obniżonych parametrach jakościowych, co przyczynia się do dalszego pogarszania sytuacji. Wczoraj fora internetowe obiegło zdjęcie opublikowane przez pośrednika – dno skrzynki zapełnione były ordzawionymi owocami.

Na rynkach hurtowych sytuacja ze śliwkami też nie jest najlepsza.  Cena za kilogram w ostatnich dniach coraz częściej spada poniżej 1,00 zł/kg.

 

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection