W prawie wszystkich regionach Ukrainy sadowniczy rozpoczęli zbiory Gali. Na Zakarpaciu i na południu Odessy odmiana jest już w handlu od około tygodnia. Pierwsze partie Gali trafiają do sprzedaży po średniej cenie 10 UAH/kg, czyli 1,56 zł/kg. Przy samochodowych ilościach cena może zostać obniżona o 50 kopiejek lub jedną hrywnę (czyli maksymalnie 15 groszy na kilogramie).

Dla porównania w tym samym czasie w 2018 roku ukraińską Galę można było kupić nawet za 3,5-4,0 UAH/kg, czyli 0,55 – 0,60 zł/kg. Oznacza to, że obecnie stawki są 2-3 razy wyższe niż w poprzednim sezonie. To z kolei wskazuje, że wyższe ceny jabłek oczekiwane są przez wszystkich uczestników rynku ze względu na gwałtowny spadek produkcji jabłek w Polsce i niektórych innych krajach UE (źródło: east-fruit) .

 

Tymczasem w Polsce do zbiorów pozostaje kilkanaście dni. Im bliżej do zbiorów jesiennych odmian jabłek, tym więcej dyskusji o cenach. Pojawia się również temat solidarności wśród sadowników, bo chociaż obecnie stawki za jabłka letnie dochodzą nawet do 2,00 zł/kg, są tacy, którzy wystawiają Galę za 1,50 zł/kg.

– „Ludzie szanujcie swoją pracę, rok przymrozkowy, a wy wystawiacie Galę w skrzynię za 1,50? (…) 2,00 zł jest obecnie Piros, 1,70 Paulared i Delikates. A odmiana droższa, czyli Gala, ma być 1,50? Cena wyjściowa na jabłko jesienne minimum 2 zł!!!” – głosi jedno z ogłoszeń zamieszczonych przez sadownika w serwisie ogłoszeniowym Igrit.pl. Przeczytaj cały artykuł ---- > Szanujcie swoją pracę – namawiają sadownicy

 

Jak było w poprzednich latach? Fragment artykułu z początku września 2018: Ceny oferowane za Galę ostudziły entuzjazm związany z rozpoczęciem zbiorów. Za najbardziej dochodową w naszym kraju odmianę można otrzymać maksymalnie 0,80 zł/kg za Galę Must oraz 1,30 zł/kg w przypadku Gali Royal. Pojawiają się głosy, że sytuacji współwinni są sami sadownicy, którzy mimo tak niskich cen podają towar. – Sprzedać trzeba, bo są kredyty i trzeba zapłacić za zbiór – odpowiadają ci, którzy sprzedają prosto z drzewa. Czy można rozsądzić, jak wyjść z tej sytuacji cenowej?

Wielu sadowników zakończyło już zbiory Gali, inni są w trakcie. Małymi krokami rusza również handel. Niestety, proponowane ceny w żaden sposób nie satysfakcjonują sadowników. Za Galę paskowaną pośrednicy oferują stawki od 1,00 do 1,30 zł za kilogram jabłek w skrzyni (w zależności od rozmiaru, jaki mamy do zaoferowania). Gala Must jest znacznie tańsza, ok. 70 – 80 groszy za kilogram. Przeczytaj cały artykuł ----> Gala: Nie sprzedawać w takiej cenie? „A co z zapłatą za zbiór i kredytami”?

 

A tutaj fragment informacji z połowy września 2017: Chociaż pogoda nie sprzyja, zbiory ruszyły pełną parą. Ceny, jak na razie, są na wysokim poziomie i zadowalają producentów. Mimo że wielu zapowiadało początkowo, że towar będzie przechowywać do wiosny, teraz decyduje się na sprzedaż. Nic dziwnego, Galę Royal 65 + można podać na rynek za 2,40 zł/kg, a Galę Must za 1,90 zł/kg.

Pozostałe odmiany również w dobrej cenie. Za Szampiona +70 pośrednicy oferują 1,80 zł/kg, Cortlanda – 1,70 zł/kg, Red Jonaprincea – 1,80 zł/kg. Na rynkach hurtowych ceny jeszcze wyższe.  Stawka 2,00 zł/kg to minimum. Za większość dostępnych odmian można otrzymać od 2,20 – 2,50 zł/kg.

Zaskakuje również cena jabłek na obieranie. Chociaż większość firm proponuje 1,00 – 1,10, zdarzają się transakcje za o wiele wyższe kwoty. Towaru jest mało, tym bardziej na obieranie. Jeślijabłka są potrzebne, skusić mogą tylko ceny. Chociażby i 1,50 zł/kg. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jedna z firm przetwórczych proponuje nawet 1,70 zł/kg(!). Przeczytaj cały artykuł ----> Ceny jabłek 1,70 – 2,00 zł/kg. Obierka nawet 1,50 zł/kg

 

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection