Gala i Lobo na Broniszach po 40 zł za skrzynkę

Na Broniszach pojawiło się już Lobo i Gala. W przypadku obu odmian za grubsze sorty można liczyć na 35 – 40 zł za 15 kilogramową skrzynkę. Mniejsze jabłka od 20 do 25 zł. Producenci niechętnie podchodzą do negocjowania cen.

Pojedynczy producenci przywieźli już Galę Must, zdarzają się również paskowane sporty tej odmiany. Za grubsze owoce ceny dochodzą do 40 zł za skrzynkę, czyli około 2,66 zł/kg. Stawki nie spadają poniżej 35 zł, czyli 2,33 zł/kg.

Na rynku hurtowym Bronisze pojawili się również pierwsi producenci Lobo. Także sprzedają jabłka w cenie dochodzącej do 40 zł. Jednak w większości przypadków Lobo w tym momencie jest rwane „na zielono”. Po raz kolejny między sadownikami trwa dyskusja o zbyt wczesnej sprzedaży. Niezbyt duża podaż jabłek na rynku i zadowalające ceny zachęcają sadowników do zbioru i sprzedaży tej (i innych) odmian nieco za wcześnie.

Jeśli chodzi o popyt, producenci oceniają go na średni. Towar schodzi, jednak w przeciętnym tempie.

Niektóre grupy producenckie od początku tygodnia wystawiają cenę za Lobo na poziomie 1,60 zł/kg za jabłka od 70 mm na sortowanie. Biorąc pod uwagę specyficzną budowę tych owoców, nie są to duże jabłka.

Jeśli chodzi o Galę, pośrednicy oferują obecnie od 1,70  do 1,80 zł/kg za kilogram Gali Must 65 mm, a także 1,90 za Galę paskowaną od 65 mm.

 

Powiązane artykuły