Rekordowe ceny borówek w tym sezonie – eksport się opłaca

 

W tym tygodniu, na półkach sklepowych pojawiły się pierwsze owoce borówki odmiany Bluecrop, co wskazuje, że sezon zbiorów w pełni.

Wyjątkowo niekorzystne zjawiska atmosferyczne takie jak mrozy, wiosenne przymrozki, nawalne deszcze i grad dały się we znaki producentom i opóźniły tegoroczny sezon borówkowy w stosunku do kalendarza zbiorów z ostatnich lat. Niemniej jednak, jak wskazuje Maciej Uflewski, właściciel firmy Blue Hill Farms: „Perturbacje wywołane dosyć skrajnym działaniem klimatu w ciągu ostatnich miesięcy mogą okazać się bardzo korzystne dla polskich owoców na rynku europejskim w tym roku. Świadczy o tym kluczowy parametr ceny, która jest nieporównywalnie wysoka w stosunku do notowań z lat ubiegłych.”

Firma Blue Hill Farms, oferując najwyższe standardy w branży owoców miękkich, zarówno pod względem wykorzystywanej technologii, jak również bezpieczeństwa żywności, zaopatruje najbardziej wymagających klientów w Wielkiej Brytanii, Holandii oraz Niemczech. Jak twierdzi Pan Maciej: „Od początku sezonu, czyli od połowy lipca, nasi dostawcy uzyskują ceny, które nie spadły do dnia dzisiejszego poniżej poziomu 18 zł/kg, co jest absolutnie rekordowym wynikiem o tej porze roku.”

Polska jest jednym z najbardziej doświadczonych krajów w uprawie borówki,  nasze owoce są dostarczane praktycznie na wszystkie rynki europejskie w bardzo korzystnym okresie. Należy zaznaczyć, że polski sezon borówkowy wypada w czasie występowania najwyższych temperatur w Europie, co sprzyja konsumpcji tych owoców. Zarówno technologia uprawy, jak również doświadczenie i dobór odmian, pozwoliły polskim producentom zająć bardzo wysokie miejsce w segmencie tej produkcji sadowniczej o wielkim potencjale i silnej dynamice rozwoju.

www.blue-hill.pl

maciej uflewski

Maciej Uflewski, właściciel Blue Hill Farms

Komentarze  

+8 #6 Doświadczony 2020-10-21 21:27
Witam
Pan Maciej zna się na Borówce tak jak Ja na balecie(działalność pozarolnicza)
Zainwestował w tą dziedzinę z przypadku
Wykorzystał już nie jedną osobę aby być w miejscu w którym teraz jest
Zakładając plantacje bywał na niej raz na kilka miesięcy
Mogłabym tak długo ale po co
Pozdrawiam
Cytować
-1 #5 Janko 2020-08-27 06:44
Jest tak jak pisze Blue. Dr Pliszka był dobrym człowiekiem, teraz takich profesorów jest mało.
Pliszka i prof Rejman współpracowali i koło Prażmowa powstał sad doświadczalny borówki i żurawiny (ciekawe czy zostało coś z tych terenów?)
Cytować
-3 #4 blue 2020-08-22 18:34
Cytuję Polar:
Blue napisz kilka słów o tamtym wyjeżdzie i poletku. Zaciekawi to pewnie niektore osoby.
Pozdrawiam
Kończyłem wtedy studia na wydziale ogrodniczym i miałem trochę zajęć z dr Pliszką. Borówka to była wtedy wielka nowość ale Pliszka przewidywał dla niej wielką przyszłość. Ogromnym wyzwaniem było wtedy opracowanie wydajnych metod rozmnażania. Nie wiem czy dobrze pamiętam / to było 50 lat temu / ale w odpowiednim , torfowym podłożu i w warunkach ciągłego zamgławiania udawało się Pliszce osiągnąć ok. 30 procent ukorzenionych sadzonek, co poczytywał sobie za wielki sukces. Z odmian pamiętam Blueray i Bluecrop, która już wtedy wyróżniała się wielkimi owocami. Chyba były też prowadzone próby przekrzyżowania borówki amerykańskiej z polską jagodą leśną. Wydaje mi się że już wtedy rozwiano złudzenia że borówką amerykańską będzie można obsadzać tereny bagienne i ustalono, że woda tak, ale sącząca się przez profil a nie zalegająca stale w podłożu. Pamiętam też że dr Pliszka co jakiś czas podsyłał towarzyszom z KC koszyczek z jagodami aby wzbudzać ich zainteresowanie i zyskiwać przychylność dla tej nowej, amerykańskiej jagody. To tyle co pamiętam, ale przecież może odezwie się jeszcze ktoś inny, kto znał doktora Pliszkę, który był cudownym człowiekiem.
Cytować
-1 #3 Polar 2020-08-22 06:34
Blue napisz kilka słów o tamtym wyjeżdzie i poletku. Zaciekawi to pewnie niektore osoby.
Pozdrawiam
Cytować
-3 #2 Gosia 2020-08-01 11:42
Jak to rekordow? ceny na skupach takie jak w zeszłym roku.
Cytować
-1 #1 blue 2020-07-31 09:50
Z odmianą Bluecrop po raz pierwszy zetknąłem się jakieś 50 lat temu, na poletkach dr Pliszki. I jak widać odmiana ta wiedzie prym do dziś.
Cytować

Powiązane artykuły

Ceny owoców u pośredników [25.08.20]

X