Jakie skarby kulinarne można wyczarować z grójeckich jabłek? Znany kucharz odwiedził zagłębie sadownicze

 

Robert Makłowicz, znany polski kucharz, twórca programów kulinarnych odwiedził jeden z grójeckich sadów. W odcinku zatytułowanym „Od pałacu do jabłka” kucharz przyrządził oczywiście potrawy z jabłek.

Najnowszy odcinek programu Roberta Makłowicza powstał w niezwykle pięknym i urokliwym miejscu jakim jest Pałac w Małej Wsi, znajdujący się w gminie Belsk Duży.

Kucharz gościł także w jednym z sadów pod Grójcem, gdzie właśnie trwał zbiór jabłek odmiany Gala. Zdradził, że jedna z jego ulubionych odmian jabłek jest Ligol – polska odmiana. „Jest twarde, winne, lekko kwaskowate” – mówił  Makłowicz. Kucharz odwiedził też specjalną komorę, w której przechowywane są jabłka.

Jeśli mowa o jabłkach nie może zabraknąć cydru. Makłowicz spotkał się więc z cydrownikiem z Ignacowej, Tomaszem Porowski, który wyjaśnił, że najlepszy cydr powstaje ze specjalnych odmian, które nazywamy cydrowymi.

Kucharz odwiedził także pałac w Małej Wsi, który został postawiony w II poł. XVIII wieku przez Bazylego Walickiego, przyjaciela i doradcy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jeden z lokatorów pałacu, Kazimierz Morawski wprowadził na Mazowsze sadownictwo, to właśnie dzięki niemu wszędzie wokół zaczęły rosnąć sady jabłoniowe.

W tym urokliwym miejscu Makłowicz przyrządzał potrawy z jabłek odmiany Ligol, cydru oraz octu gruszkowo-jabłkowego, które stanowiły wspaniały dodatek do kotetów wieprzowych.

Poniżej film, do którego obejrzenia zachęca następujący opis:

O tym, dlaczego pałac w Małej Wsi koło Grójca tak jest ważny w historii polskiego sadownictwa, co dziś w tym zabytku się mieści i jakie skarby kulinarne można wyczarować z grójeckich jabłek.

Komentarze  

-3 #2 Sadownik2 2020-11-24 22:48
Nie,wiem, nie znam, nie orientuję się...bo dla mnie ligol na pewno nie ma smaku nawet minimalnie "winnego",a wybarwiony jedzony w odpowiedniej fazie dojrzałości jest słodki lub bardzo słodki.
Szanowny Panie Makłowicz cenię Pana programy kulinarne i zapewniam że są duuużo lepsze odmiany do zastosowań kulinarnych jak "bezpłciowy" ligol- jabłko na przemysłową kostkę i idealny na sok NFC.Doskonałą do zastosowań kulinarnych odmianą jest topaz(odmiana idealna na szarlotkę,do pieczenia z mięsem, do smażenia z mięsem, lub na słodko,sok NFC z mocno dojrzałego Topaza ma niepowtarzalny smak)Inną ciekawą kulinarnie odmianą jest Jester-doskonały do smażonych placków z jabłkami oraz do surówek,sałatek.Na szarlotkę dobra też jest Rubinola-choć gorsza od Topaza.
Cytować
0 #1 Roman 2020-11-24 17:55
Może teraz coś o produkcji calvadosu?
Cytować

Powiązane artykuły

X