Przetwórcy zmienili zdanie i obniżyli zakontraktowane ceny

Właściciele chłodni w Serbii, którzy na początku sezonu zakontraktowali maliny po cenie 550 dinarów za kilogram, postanowili teraz obniżyć cenę o 40 dinarów argumentując decyzję problemami ze sprzedażą surowca.

- Właściciele chłodni, którzy zakontraktowali maliny od producentów zamiast umownie określonej ceny 550 dinarów za kilogram za najwyższej jakości owoce odmian Vilamet, Miker i Fertodi, oferują teraz 510 dinarów, ponieważ twierdzą, że jest kryzys i sprzedaż jest niska – powiedział Prezes Stowarzyszenia Producentów Malin w Serbii, Dobrivoje Radović.

Dodał, że cena zaliczkowa, cena minimalna, która jest częścią ceny końcowej, może być tylko podwyższona, ale nigdy nie może być obniżona, i do tej pory tak się nie stało.

Radović powiedział, że nabywcy do tej pory zapłacili pełną cenę jedynie 20-30% producentów z obszarów Kosjerić, Valjevo, Osečina, Brus, części Užic i Ivanjica. Na początku zbiorów na tych terenach właściciele chłodni płacili za maliny od 600 do 620 dinarów za kilogram.

Nabywcy w innych częściach Serbii zaoferowali około 50% sprzedawców malin przedpłatę w wysokości 550 dinarów, a terminy płatności są różne i rozciągają się do grudnia tego roku.

Mężczyzna nie wierzy kupującym, że sprzedaż idzie ciężko.

- Nabywcy, którzy teraz obniżają cenę, zgodzili się działać jako monopol, ale Komisja Ochrony Konkurencji w Serbii nie wykonuje swojej pracy - powiedział Radović.

Powiedział, że za zbiory malin w 2021 r., po zaliczkach na poziomie 420 dinarów za kilogram, producenci otrzymali dopłatę w wysokości około dziesięciu dinarów, a kupujący mieli zysk w wysokości od 50 do 200 dinarów za kilogram.

- Kupcy nie dzielili się wtedy ogromnym zyskiem z producentami, ale dali nam symboliczne dziesięć dinarów, a teraz proszą, abyśmy w związku z kryzysem i słabą sprzedażą podzielili się z nimi rzekomą stratą i zrezygnowali z 40 dinarów za kilogram - powiedział Radović.

Dodał, że producenci żądają, aby nabywcy przestrzegali umowy, aby państwo sprawdziło, ile malin zostało wywiezionych i po jakich cenach, a także by Komisja Ochrony Konkurencji określiła, czy zawarli umowę monopolistyczną, aby teraz obniżyć cenę po jakiej zakontraktowano maliny.

źródło: eKapija

Powiązane artykuły

X