W 2024 roku Maroko wyeksportowało rekordową ilość borówek do Europy Wschodniej

W pierwszej połowie 2024 r. Maroko wyeksportowało rekordową ilość świeżych borówek na rynki kilku krajów Europy Wschodniej, w tym do Polski podaje portal EastFruit. Jednocześnie marokańskim eksporterom udało się pobić wynik całego poprzedniego roku kalendarzowego i znacząco umocnić swoją pozycję na kluczowym rynku w regionie.

W okresie styczeń-czerwiec 2024 roku borówki marokańskie trafiły bezpośrednio do czterech krajów Europy Wschodniej – Czech, Estonii, Ukrainy i Polski. W tym okresie Maroko wyeksportowało w tym kierunku 2,1 tys. ton tych jagód, podczas gdy w całym roku poprzednim eksport wyniósł 1,8 tys. ton. Jednocześnie w pierwszej połowie tego roku Maroko ustanowiło rekord dostaw do Polski (1,5 tys. ton) i Estonii (240 ton), jednak jego bezpośrednia obecność na Ukrainie i w Czechach nieznacznie spadła.

Warto zaznaczyć, że mówimy wyłącznie o bezpośrednich dostawach borówek marokańskich, odzwierciedlonych w statystykach danego kraju. Rzeczywista wielkość obecności Maroka w Europie Wschodniej nie może ograniczać się do wskazanych ilości i krajów, ponieważ eksport przez Hiszpanię, Holandię czy Niemcy nadal pozostaje ważną drogą dotarcia marokańskich jagód do Europy Wschodniej.

Łącznie w okresie styczeń-czerwiec 2024 te cztery kraje zaimportowały ponad 25 tys. ton borówek – czyli prawie tyle samo, co przez cały nieudany rok 2023 z powodu El Niño. Rok wcześniej, w 2022 r. Polska, Czechy, Estonia i Ukraina sprowadziły 32 tys. ton świeżych borówek – ponad dwukrotnie więcej niż w 2019 r., a biorąc pod uwagę kilka innych krajów (Litwa, Rumunia, Łotwa, Słowacja), gdzie Maroko nie było bezpośrednio reprezentowane, import borówek w regionie w 2022 roku wyniósł prawie 45 tysięcy ton.

Pomimo tego, że Polska, Ukraina i Rumunia są stosunkowo dużymi eksporterami borówek amerykańskich, potencjał wzrostu spożycia tej jagody w lokalnym okresie pozasezonowym nie jest jeszcze wyczerpany. Głównymi dostawcami (z wyłączeniem reeksporterów) do regionu są Hiszpania, Chile, Maroko, Peru, Serbia, Portugalia, Szwecja i kilka innych mniejszych krajów-dostawców. Główny import tych jagód przypada na pierwszą połowę roku, kiedy na rynku obecni są dostawcy europejscy oraz Maroko. Druga połowa roku charakteryzuje się mniejszymi wolumenami i dominacją krajów półkuli południowej oraz Szwecji, chociaż ta ostatnia dostarcza głównie dzikie borówki i występuje wyłącznie w krajach bałtyckich.

źródło: EastFruit

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X