Zielona rewolucja na Madagaskarze

Rządy niektórych państw stawiają na rozwój ogrodnictwa. Tak jest między innymi w Maroku i na Madagaskarze.
Na wyspie tej od trzech lat realizowany jest plan tzw. zielonej rewolucji. Ma on na celu zwiększenie powierzchni upraw ogrodniczych i ryżu, aby wzrosła samowystarczalność żywieniowa. Możliwe (i takie są plany), że w przyszłości wyspa ta stanie się eksporterem produktów sadowniczych.
Na Madagaskarze uprawia się głównie owoce tropikalne w przybrzeżnych rejonach, takie jak: banan, mango, kokos, papaja, ananas, liczi. Z produkcji tego ostatniego owocu słynie ta wyspa. Rocznie wynosi ona 20 tys. ton, z czego eksportowana jest połowa. Produkcja owoców w rejonie nadbrzeżnym jest wartościowym źródłem dochodów ludności.
Okazuje się jednak, że na wyżynach wewnątrz wyspy z powodzeniem mogą być uprawiane również gatunki klimatu umiarkowanego, jak np. jabłonie, winorośl, owoce cytrusowe, śliwy, brzoskwinie i morele. Stanowią tam znaczące dochody w budżetach producentów. Dotyczy to głównie producentów jabłek, śliwek oraz brzoskwiń z region Vakinankaratra. W sierpniu 2009 roku odnotowano produkcję roczną około 30 tys. ton jabłek.
Badania naukowe potwierdziły możliwość rozwoju uprawy gatunków klimatu umiarkowanego w tropikach.
Z okazji 50. rocznicy uzyskania niepodległości na Madagaskarze odbywają się obchody święta pod hasłem „Drzewo owocowe” (7, 8 czerwca w regionie Vakinakaratra i 10, 11 czerwca 2010 roku w Atsinanana). Obchody święta mają na celu poprawę i ożywienie produkcji i przetwórstwa owoców oraz dywersyfikację źródeł przychodów dla różnych grup podmiotów, w tym przede wszystkim dla producentów.     
Źródło : WWW.agriculture.gov.mg (Jocelyn Razafindrasendra, CIS)
 

Powiązane artykuły

X