×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 71.

Na wystawie przygotowanej przez pracowników International Plant Management z pomocą producentów i stacji eksperymentalnych w Michigan i Nowym Jorku 8 lipca 2010 r. zgromadzono blisko160 próbek 60 odmian i ułożono je alfabetycznie, po 8 na każdym stole. Zwiedzającym podano arkusze oceny smaku.
Prezentowano najnowsze odmiany o symbolach NY, jak również starsze, np.: ‘BlushingGold’, ‘BlackGold’, ‘WhiteGold’ i ‘BlackYork’ oraz ‘Pearl’, ‘BurgundyPearl’, ‘EbonyPearl’, ‘BlackPearl’, ‘RadiancePearl’. Odmiana  ‘Andersen’, otrzymana 3 lata temu, przeznaczona jest do przetwórstwa.
‘BurgundyPearl’ była bardzo ceniona przez konsumentów, podobnie jak NY 1038, której tacki szybko opróżniano podczas degustacji. W tamtejszym klimacie dobre oceny dostał ‘Sweetheart’. Ocenie poddano także wczesną odmianę ‘Star’ z Bolonii oraz ‘Reginę’ z Niemiec.
W tym roku odmiany: ‘Skeena’, ‘Benton’, ‘Rainier’ uprawiane w tunelach osiągały średnicę 37 mm i wagę do 20 g. ‘BlackPearl’ i ‘BurgundyPearl’ z Nowego Jorku niewiele odbiegały wielkością i wagą.
Krzyżówka NY 1038, tak ceniona za słodycz, miała 28 ˚ Brix, i uplasowała się tuż za ‘BlushingGold’.
Źródło: WWW.goodfruit.com, R. Lehnert

 

 

 

 

 

 

Dół formularza

 

 

Najnowsze komentarze

Choroby i szkodniki

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection