Estonia - jakie wyzwania czekają producentów owoców i warzyw?

eestiEstońska Izba Handlu i Rolnictwa zorganizowała 20 marca Forum Ogrodnicze (Aiandusfoorum 2014) w miejscowości Rapina. Położone na południu Estonii miasto jest siedzibą najstarszej w kraju szkoły ogrodniczej, która w tym roku obchodzi 90 lat działalności. Do udziału w Forum zostali zaproszeni przedstawiciele estońskiego ministerstwa rolnictwa, naukowcy, doradcy ogrodniczy, przedstawiciele grup producentów owoców i warzyw z innych państw nadbałtyckich oraz z Polski.

Obecnie dla estońskiego ogrodnictwa najważniejszym tematem jest przygotowanie projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Jak mówił w trakcie forum Ilar Lemetti – przedstawiciel ministerstwa rolnictwa Estonii, problem niskiego poziomu zaopatrzenia we własne produkty można w najbliższych latach rozwiązać. Należy zainwestować w rozwój branży, w tym także w produkcję sadowniczą. Jak wykazały badania rynku, w Estonii jest wciąż dużo miejsca np. dla rodzimych jabłek, a konsumenci chcą kupować krajowe owoce. Sąsiednie państwa są natomiast istotnymi potencjalnymi rynkami zbytu.


Wciąż dużym wyzwaniem dla estońskich producentów pozostaje słaby poziom współpracy pomiędzy nimi. Mówi się o potrzebie prowadzenia wspólnych działań w branży, przede wszystkim w szkółkarstwie. Największymi zagrożeniami dla produkcji ogrodniczej Estonii jest spadek opłacalności produkcji (obecnie notuje się spadek produkcji ogrodniczej w tym kraju), zmiany klimatu, które zwiększają zagrożenie ze strony szkodników i chorób roślin, niewielki rozmiar rynku wewnętrznego co wpływa na jego dużą wrażliwość.

Jak mówił w trakcie forum Ilar Lemetti, najważniejsze dążenia estońskiej branży to zwiększenie spożycia owoców i warzyw w kraju oraz podniesienie dochodowości produkcji. Obecnie dla estońskiego ogrodnictwa najważniejsze będą inwestycje i marketing (promocja, poprawa wizerunku). Jak podkreślał prelegent ważnym elementem w ocenie bieżącej sytuacji producentów owoców i warzyw w Estonii było przeprowadzenie badania rynkowego, które ujawniło aktualny stan ogrodnictwa w tym kraju, a także potrzeby i oczekiwania producentów. Połowa producentów z gospodarstw biorących udział w badaniu deklarowała chęć dalszego rozwoju produkcji, 20% inwestowania w przetwórstwo owoców i warzyw, ponad 30% chce zwiększyć zatrudnienie w gospodarstwie.

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X